KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy wodne
Afanc
Dodano: 2011-02-09 16:17:42
Afanc
Rekonstrukcja wyglądu Afanc


Afanc jest to słodkowodne monstrum rzekomo zamieszkujące Walię. Dosłownie słowo to oznacza "bobra", pokrewne irlandzkie słowo abhac oznacza "karzeł", co pochodzi od abha "rzeka", razem może to oznaczać ducha wody. Inna nazwa tej kryptydy to "Addanc". Bestia ta jest różnie opisywana, ale najczęściej mówi się o wielkim bobrze lub krokodylu, często też o karle, albo nawet o demonie. Wiele osób z tamtego regionu twierdzi, że ta kryptyda jest sprawcą tamtejszych powodzi i utopień w jeziorach. Widywano ją rzekomo w wielu regionach Walii, ale najczęstsze to: Llyn yr Afanc (Beaver Pool), Betws-y-coed, Conwy, Llyn Barfog, Llyn-y-cae w Gwynedd, Llyn Glaslyn, Powys.

Afanc
Rekonstrukcja wyglądu Afanc


Rzekomo już sam Król Artur twierdził, że zabił takie zwierzę w Llyn Barfog.

Z ciekawszych relacji należy również wspomnieć o tej z lat 30-tych XX wieku. Oliver Vaughan szedł z kolegą na szczyt Snowdon. Byli zmęczeni, więc postanowili zrobić przerwę na obiad. Według ich opisów szara linia pojawiła się na jeziorze, a po chwili biała, a nawet blada głowa wynurzyła się z tafli jeziora. Obydwoje byli zgodni co do zdania, że nie była to wydra, ani nic podobnego, twierdzili, że nigdy czegoś takiego w życiu nie widzieli.

Afanc
Rekonstrukcja wyglądu Afanc


W legendach z tamtego regionu mówi się, że Afanc to potworne stworzenie, jak wszystkie potwory z jezior i podstępem zachęca ludzi do pływania w jeziorze.

Afanc


Inna legenda mówi, że postanowiono zwabić potwora do innego jeziora, ponieważ tam można jemu wyrządzić krzywdę. Trzeba wtedy związać bestię żelaznymi łańcuchami, a potem woły muszą go przeciągnąć do innego jeziora. Częścią całej akcji była miejscowa dziewczyna śpiewająca na jeziorze, Afanc słysząc ją chciał się do niej zbliżyć. Natychmiast wyskoczyli lokalni chłopi i chcieli go złapać w sieć, ale niestety bestia uciekła z powrotem do jeziora i mówi się, że jest tam teraz uwięziona.

Według jednego z mitów wysnutego przez Lolo Morganwg, gdy woły Hu Gadarn wyciągną go z jeziora, wtedy bestia jest bezsilna i może zostać zabita.

Opracował: limak49