KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Salaawa
Dodano: 2006-11-25 20:44:42
Set


Set - jeden ze starożytnych bogów egipskich. Bóg zła, pan burz i pustyń, przedstawiany był z głową jakiegoś niezidentyfikowanego zwierzęcia, które było mu poświęcone jako tzw."zwierzę Seta". Był to jakiś psowaty z owalnymi uszami i puszystym rozwidlonym ogonem. Zwierzę przez wiele lat było tajemnicą zarówno dla egiptologów jak i dla biologów.

8 Października 1996 roku policja egipska zabiła dwa duże okazy dzikich niezidentyfikowanych zwierząt które terroryzowały ludzi w oddalonym ok. 500 km od Kairu mieście Armant. Zwierzęta były podobne do hien lub dużych psów. Owe psowate zabiły troje ludzi i ponad 12 zraniły w serii nocnych ataków nieopodal Armant w dolinie Nilu. Miejscowi ludzie nazywają je Salaawa lub żeński wilkołak, jednakże żaden z naukowców nie zidentyfikował gatunku. Jest pewna teoria mówiąca że zwierzęta te wyemigrowały z Sudanu w poszukiwaniu jedzenia. Grupa policjantów stworzyła plan który miał na celu zabicie lub schwytanie agresywnych zwierząt. Nakazano ludności aby ustawiła się w nocy dookoła miasta z bronią w ręku w celu zabicia albo schwytania stworzeń. Jedno ze zwierząt zostało zabite, drugie zaś tylko zranione, schwytane i wysłane do Armant w celu zbadania przez weterynarza.

W 1999 roku w Kairze i w Manch Jal Nesser na południowy wschód od Kairu były relacje o ponownym spotkaniu Salaawy. Kilka tych zwierząt zaatakowało 13 osób, miedzy którymi było pięcioro dzieci, dwie kobiety (zostały pogryzione w twarz i ręce) i sześcioro mężczyzn. Około siedem osób znalazło się w szpitalu.

Salaawa


Naukowcy są już prawie pewni że Salaawa, o której głośno było w 1996 i 1999 roku, jest zwierzęciem Seta. W Armant znajduje się "Salawa information centre" który został odwiedzony przez Johna i Debbie Darnell z Chicago (podobno nabyli oni jakieś zdjęcia).

Czym jest zatem Salaawa? Czy jest to jakiś duży nieznany psowaty o szorstkiej jasnej sierści z większym niż u psa pyskiem i większymi uszami? Nie, odpowiedź jest całkiem inna.

Dingo
Pies dingo


Salaawa nie jest nowym gatunkiem, ale przedstawicielem grypy psów-pariasów, pierwotnej rasy psów która powstała podczas udomawiania wilka. Zwierzęta prezentują cechy budowy czaszki, kłów oraz tryb życia bardziej charakterystyczne dla dzikich psowatych niż dla domowych psów. Należy sądzić że w niedługim czasie sprawa Salaawy zostanie rozwikłana.

Parias
Parias


Jestem przekonany że Salaawa jest psem pariasem, dlatego że prawdziwe dzikie psowate nigdy nie atakują człowieka. Nawet wilki, likaony czy cyjony słyną z morderczości ale nawet one nigdy nie atakują człowieka, przeciwnie unikają go. Pariasy wręcz odwrotnie, nieraz słyszano o brutalnych atakach dingo na ludzi czy zwierzęta, nie inaczej musi być z przedstawicielami innych grup, także tych afrykańskich. Należy pamiętać że takie psowate zamieszkują pustynne obszary Egiptu, gdzie z braku pokarmu mogą się porywać na ludzi.

Opracował: Caniche
na podstawie: własnych badań, włoskiej i angielskiej wikipedii, animal X i http://www.webeffectsaus.com/paranormal/salaawa.htm

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Gepard wełnisty
· Bokyboky, kidoky i kilopilopitosofy
· Tygrys szablozębny
· Kting Voar
· Y'agamisheri
· Ngoubou
· Bia-Xiong
· Vu Quang
· Ślady stóp diabła w Japonii
· Mundżak olbrzymi