KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy wodne
Potwór z jeziora Bajkał
Dodano: 2008-01-18 01:33:18
Jezioro Bajkał


Znajdujące się na Syberii w pobliżu granicy z Mongolią jezioro Bajkał jest największym zbiornikiem słodkiej wody na świecie. Mające 1498 metrów głębokości jezioro zawiera w sobie około 20% całej słodkiej wody znajdującej się na świecie i stanowi schronienie dla wielu endemicznych gatunków fauny i flory. Otoczone stromymi górami i gęstymi lasami jezioro wydaje się być idealnym schronieniem dla wielkiej zagadki... i tak jest.

Tubylcy donoszą bowiem o pojawianiu się w jeziorze ogromnego zwierzęcia wodnego, przypominającego wyglądem jesiotra. Zwierzę jest opisywane jako wielkie stworzenie wyposażone w płetwy. Wśród hipotez próbujących wyjaśnić pochodzenie zwierzęcia pojawiały się takie mówiące o tym, że jest to prehistoryczny relikt - przedstawiciel jakiegoś dawno wymarłego gatunku. Według innej hipotezy potwór z jeziora Bajkał jest efektem doświadczeń przeprowadzanych przez rosyjskich naukowców. Jeszcze inna teza mówi o tym, że zwierzę mogło przywędrować którąś z rzek wpływających do Bajkału (jezioro posiada 366 dopływów).

Czym tak naprawdę jest "potwór" zamieszkujący jezioro Bajkał, tego narazie nie wiadomo. Wiadomo jednak, że jezioro stanowi schronienie dla wielu nieznanych współczesnej nauce gatunków zwierząt wodnych. Być może "potwór" jest przedstawicielem któregoś z tych gatunków.

Opracował: Ivellios