KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Nieznane wilki Afryki - Adjulé, Wilk saharyjski, Mlularuka
Dodano: 2009-05-31 21:23:24
Afryka skrywa w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich stanowią widywane na tym kontynencie niezidentyfikowane zwierzęta z rodziny psowatych. Jedne z nich istotnie należą do nieznanych nauce gatunków, inne to prawdopodobnie błędnie zidentyfikowane znane gatunki, warto jednak poświęcić im nieco uwagi.

Nieznane wilki Sahary

Jednym z takich tajemniczych zwierząt psowatych jest Adjulé. Pierwsza wzmianka o tym zwierzęciu pochodzi z 1928 roku i zamieszczona została w 53. numerze biuletynu "Bulletin de la Société Zoologique de France". Autor artykułu opisującego likaona, Théodore Monod, wspomina o obserwacjach nieznanego gatunku zwierzęcia, wyglądem przypominającego wilka. Było ono sporadycznie obserwowane na terenie Mauretanii. Znane było pod kilkoma nazwami: Adjulé, Adjule, Kelb-el-khela (w języku mauretańskim "pies buszowy", "pies leśny") oraz Tarhsît.

Jedna z nowszych relacji pochodzi z 1992 roku. Wówczas myśliwi zamieszkujący obszar niedaleko zachodniego wybrzeża Sahary w północnej Mauretanii zauważyli polującą na tym obszarze grupę nieznanych zwierząt przypominających wilki.

Jedna z teorii próbującej wyjaśnić pochodzenie Adjulé głosi, iż jest to błędnie zidentyfikowany likaon Licaon pictus lub jakiś inny znany nauce gatunek zwierzęcia z rodziny psowatych.

Likaon, Licaon pictus
Likaon Licaon pictus


Ni to szakal...

W 2002 roku Jugal K. Tiwari doniósł o obserwacjach podobnego do wilka zwierzęcia, widywanego na obszarze od Danakilu po Erytreę w Egipcie. Zwierzę posiadało długie uszy, wiotki tułów i przez miejscowych nazywane było "wucharia". Opisu podobnego zwierzęcia, nazywanego "wilkiem saharyjskim" i widywanego na obszarze Gór Ahaggar i w innych rejonach Sahary Środkowej, dostarczył w 1987 roku zoolog Bernard Heuvelmans.

Obecnie niektórzy badacze skłaniają się ku stwierdzeniu, iż obydwa opisane wyżej zwierzęta mogą należeć do jakiejś nowej odmiany szakala egipskiego Canis aureus lupaster. Szakal egipski to krytycznie zagrożony wyginięciem podgatunek szakala złocistego zamieszkującego północny Egipt i północno-wschodnie obszary Libii. Występował on kiedyś w całym Egipcie i na Półwyspie Arabskim, jednak intensywne polowania przyczyniły się do niemalże całkowitego wytępienia tego zwierzęcia.

Mlularuka

Jeśli wierzyć relacjom, obszar Tanzanii w Afryce Wschodniej zamieszkuje "latający szakal", nazywany przez tubylców Mlularuka. Zwierzę przypomina z wyglądu małego szakala z nietoperzymi skrzydłami. Mlularuka aktywny jest nocą i żywi się owocami mango i granatu.

Według niektórych zoologów, Mlularuka może być błędnie zidentyfikowaną wiewiórolotką Derby'ego Anomalurus derbianus lub jej odmianą. Zamieszkuje ona obszar Afryki Środkowej, w Tanzanii zaś jest widywana niezwykle rzadko.

Opracował: Ivellios