KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy wodne
Lusca
Dodano: 2006-10-15 19:48:05
Lusca
Powyższe zdjęcie, przedstawiające rzekomo szczątki Lusca, zostało wykonane na brzegu wyspy St Augustin latem 1896 roku


Lusca to olbrzymie zwierzę morskie opisywane przez mieszkańców Karaibów. Kryptozoolodzy są zdania, że może to być ośmiornica, większa niż najbardziej znana z rodzaju Enteroctopus. Wiele relacji pochodzi z okolic wyspy Andros oraz Wysp Bahama.

Według opisów Lusca może osiągać długość nawet do 60 metrów, choć wielu sceptyków sądzi, że nie udowodniono nigdy istnienia tak wielkiego zwierzęcia. Zwierzę atakuje przeważnie na powierzchni, aby utrzymać równowagę, ośmiornica musiałaby się podpierać na dnie jedną macką, co mogłoby mieć miejsce tylko w stosunkowo płytkim zbiorniku. Inne opisy mówią o zmianach koloru, co jest charakterystyczne dla mniejszych ośmiornic. Domniemane środowisko życia Lusca to chropowaty teren podwodny, duże jaskinie, gzymsy itp, gdzie można znaleźć duże skorupiaki, którymi prawdopodobnie odżywia się Lusca.

Choć ogólnie Lusca zaliczana jest do ośmiornic, niektórzy się z tym nie zgadzają. Inni sądzą, że jest to pradawne ogromne stworzenie pożerające marynarzy, siejące podobny postrach, co np Krakeny.

Opracował: Ivellios
Na podstawie: cryptozoology.com

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Potwór z jeziora Murray
· Dziewięciornica
· Meduza Fleckera
· Mamlambo
· Dobhar - chú
· Morgawr
· Latimeria - żyjąca skamieniałość
· Potwór z jeziora Tianchi
· Bosco
· Chessie