KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Lindwurm
Dodano: 2006-11-11 15:20:28
LindwurmZnane również jako Lindwurm, stworzenie to ma przypominać europejskiego Wyvern i jest łączone ze szwedzkim Lindworm. Zazwyczaj jest opisywane jako beznogie, wężowate zwierzę, zdolne do rozwijania ogromnej prędkości, mówiono nawet, iż są zdolne do ,,ściągnięcia człowieka z galopującego konia’’. Bywał przez to porównywany do Mongolskiego Robaka Zabójcy

Pierwsza relacja pochodzi od Marco Polo, który miał widzieć te bestie, przebywając stepy Azji Środkowej, wieści o tych stworzeniach dotarły do Europy w średniowieczu, prawdopodobnie przez hurtowników. Nie minęło dużo czasu, zanim te stwory stały się zmorą cmentarzy przykościelnych, z powodu rzekomego niszczenia przez nie ludzkich szczątków i, ku rozgoryczeniu okolicznych rolników, nienasycone Lindworm nie wyłączały ze swojego menu inwentarza.

Chociaż powszechnie wiedziano, że azjatyckie Lindworm mają występować na suchych obszarach, często wierzono, że europejskie podgatunki preferują moczary i strumienie, obecne w europejskim krajobrazie. Uważano, że mogą powodować katastrofy.

Jedyna historia, ilustrująca ten wątek, wydarzyła się w Niemczech, niedaleko Klagenfurt. Lindworm został oskarżony o spowodowanie powodzi, zagrażającej podróżnikom przebywającym na pobliskiej drodze. Miejscowy książę obiecał nagrodę dla każdego, kto zdoła złapać stworzenie. Grupa młodych mężczyzn wystawiła na przynętę hak z żywym bykiem, przywiązali do niego ciężki łańcuch i wrzucili do rzeki, gdzie miała mieszkać bestia. Nie minęło dużo czasu, gdy Lindworm złapał się na przynętę i został zabity.

Jest to tylko jedno z wielu sprawozdań, wielu badaczy sądzi, iż mogły to być jakieś prymitywne gady. Niektórzy spekulowali nawet, że Lindworms mogły być inspiracją dla wczesnych opowieści o potworach z jezior, jak również legend o europejskich smokach. Inni jednak uważają, iż były to olbrzymie bezkręgowce.

Źródło: americanmonsters.com
Tłumaczenie: Schnappi

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Jeleń Schomburgka
· Bestia ze Wzgórza Brassknocker
· Buru
· Hijot (Hyote)
· Maipolina
· Sandewan
· Bestia z Gévaudan
· Malagnira
· Esakar-paki
· Quang khem - jeleń Chinha