KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Tygrys similipalski
Dodano: 2005-03-11 21:33:59

Tygrys similipalski


W rezerwacie Similipal zaobserwowano ostatnio ciekawy przypadek odbiegającego od normy ubarwienia tygrysa. W lipcu 1993 roku w wiosce Podaged na zachód od Similipalu, zabito młode zwierzę, o ciekawym układzie wzorów. Kilka miesięcy wcześniej indyjskie Muzeum Historii Naturalnej nabyło niemal identyczną skórę zwierzęcia, skonfiskowaną myśliwemu i przemytnikowi z New Delhi. Obie skóry obejrzał doktor Lala Singh i opisał je w licznych artykułach opublikowanych w Indiach.

Ich niezwykłość i całkowita odmienność od wszystkich znanych dotychczas umaszczeń sierści tygrysów polega na znacznej szerokości pasów. Są one tak duże, ie zlewają się w wielu miejscach, agraniczając Zwykłe tło barwy pomarańczowej do kilku pasemek i podłużnych łatek, wciśniętych między rozległe połacie czarnej sierści. W wyniku tego Zaskakującego układu kolorów no pierwszy rzut oka można błędnie przypuszczać, że właściwym kolorem tła jest czerń, naznaczona nielicznymi, cienkimi pręgami barwy pomarańczowej, a więc odwrotnie niż w przypadku umaszczenia i wzoru zwyklych tygrysów.

Nie wiadomo jeszcze, jakie mechanizmy genetyczne decydują o tym, odbiegającym od wszelkich norm wzorze sierści, w którym deseń przysłania w znacznej mierze charaktery- styczne pomarańczowe tło. Zjawisko ma jednak wlasną nazwy - pseudomelanizm. Zaob- serwowano je również u lampartów.Jak wskazuje nazwa, jest to ubarwienie odbiegające od normy, występujące wśród pręgowanych i cętkowanych kotowatych. Rodzaj wzoru nie ulega w tym przypadku zmianie, ale jest ukryty na skutek niezwykle ciemnego odcienia tła. Przykładem jest tu melanistyczny wariant cętkowanego lamparta - czarna pantera.

Opracował: Ivellios

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Madagaskarska galidia szerokopręga
· Diabeł z Devonshire
· Czarny tygrys
· Vu Quang
· Dobsegna
· Muhuru
· Chúpacabra
· Rau - ogromny dinozaur z Nowej Gwinei
· Smok z Brna
· Chickcharnies