KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Hominidy
Barmanu
Dodano: 2006-02-25 00:08:54
BarmanuBarmanuPo lewej: szkic przedstawiający Barmanu z początku lat 90. XX wieku. Autor nieznany.
Po prawej: szkic wykonany przez Jordiego Margranera na podstawie relacji świadków.

Wiązany często z wczesnymi hominidami, takimi jak Neandertalczyk, Barmanu widywany jest we wschodnich częściach Afganistanu oraz w dolinie Shishi Kuh w północnym Pakistanie. Nazwa "Barmanu" znaczy dosłownie "człowiek z dżungli". Według opisów, jest to wysoki hominid o długiej, ciemnej sierści. Ponadto, relacje o spotkaniach z tym zwierzęciem zawierają opisy "niewyobrażalnego smrodu roztaczanego przez tą małpę", które - według niektórych badaczy - mogą wskazywać na jego pokrewieństwo z północnoamerykańską małpą-skunksem (skunk ape).

Pomimo, iż podobne stworzenia od wieków żyją w tutejszych legendach, na poszukiwanie Barmanu wyruszył na początku lat dziewięćdziesiątych nieżyjący już hiszpański kryptozoolog Jordi Margraner. Ten uczeń jednego z ojców kryptozoologii, Bernarda Heuvelmansa, razem z dr Anne Mallasseand badał między rokiem 1992 a 1994 dolinę Shishi Kuh i okolice, prowadząc kronikę, w której umieszczał nie tylko relacje świadków, ale również szkice odnalezionych śladów. Jak ustalono, należały one najprawdopodobniej do ssaka naczelnego. Zespół Margranera dowiedział się również od tubylców o tajemniczych, prymitywnych "gardłowych" dźwiękach.
Niestety, ostatnia wyprawa do Pakistanu zakończyła się katastrofą. 2 sierpnia 2002 Jordi Margraner został zamordowany przez jednego z pakistańskich przewodników, zaledwie na miesiąc przez planowanym powrotem do Hiszpanii.