KryptoZoo
Wspomnienie o zasłużonych dla kryptozoologii
Dodano: 2006-10-28 05:44:14
Foto


Dr Jordi Margraner (1967-2002) był hiszpańskim zoologiem zamieszkałym na stałe we Francji. Niemal całe swoje życie poświęcił badaniu nieznanych zwierząt występujących na obszarze Azji Środkowej. Najwięcej czasu poświęcał zgłębianiu zagadki "Barmanu", tajemniczego hominida zamieszkującego rzekomo Afganistan. Napisał artykuł "Les Hominides d'Asie Centrale", w którym opisał najsłynniejsze człekokształtne zwierzęta zamieszkujące tą część świata; był równiez fundatorem Instytutu Kryptozoologicznego.
Jedna z wypraw badawczych do Pakistanu zakończyła się katastrofą. 2 sierpnia 2002 Jordi Margraner został zamordowany przez pakistańskiego przewodnika, zaledwie na miesiąc przez planowanym powrotem do Hiszpanii.

Foto


Anthonid Cornelis Oudemans (1858-1943) był duńskim biologiem, który wydał w 1892 roku książkę "Wielki Wąż Morski", poświęconą w całości tajemniczym wężowatym stworzeniom zamieszkującym oceany. Książkę tą zalicza się dziś do kanonu najważniejszych publikacji kryptozoologicznych.

Foto


Bernard Heuvelmans (1916-2001) był niemieckim zoologiem, podróżnikiem, odkrywcą i pisarzem, uznawanym dziś za jednego z ojców kryptozoologii. Jego monumentalna publikacja z 1958 roku pt "Na tropach nieznanych zwierząt" jest określana jako jedna z najlepszych i najbardziej wpływowych książek na temat zwierząt nie uznawanych przez oficjalną naukę. Mniej znaną publikacją Heuvelmansa jest wydana w 1968 roku książka "Przebudzenie węży morskich", a także wiele innych książek i artykułów. Niestety żadna z tych publikacji nie doczekała się odzewu ze strony przedstawicieli oficjalnej nauki.

Foto


Ivan Thomas Sanderson (1911-1973) był naturalistą i pisarzem narodowości szkockiej, na stałe zamieszkałym w Stanach Zjednoczonych. Niemalże całe swoje życie poświęcił badaniom nieznanych gatunków zwierząt, przez co wielu uznaje go na pioniera kryptozoologii. W swoich pierwszych książkach-relacjach z podróży po świecie, jak "Animal Treasure", "Carribean Treasure" czy "Living Treasure", dokonał po raz pierwszy opisów wielu nieznanych zwierząt, szczegółowo opisał również niezwykłe zjawisko występujące w przyrodzie, zwane bioluminescencją.
Niestety, żadna z książek Sandersona nie doczekała się polskiego przekładu.

Foto


Paul Freeman (1943-2003) był jednym z najbardziej znanych amerykańskich badaczy hominidów. Brał udział w wielu wyprawach badawczych. Podczas jednej z wypraw w 1994 roku udało mu się sfilmować Bigfoot'a spacerującego w rejonie gór Blue Mountains w stanie Washington, film ten został jednogłośnie uznany za autentyczny.