Zdawało się wam zapewne wiele razy, że niezwykła mała Loysa jest jedynym stworzeniem, którego zdjęcie nie wygląda na fake. Począwszy od samego autora tego prześmiewczego zdjęcia, poprzez wybitnych naukowców - Montandona, Sandersona, Heuvelmansa, Colemana czy Shukera skończywszy na internecie światowym coś zaprząta głowę badaczy. Wszędzie przypomina się zdjęcie pewnej małpy, i to nie byle jakiej, bo bezogonowej małpy człekokształtnej, której nie powinno tam być. I w rzeczywistości nie ma. Wydaje mi się, że jedna z małp "zielonego piekła" jak je ochrzcił Heuvelmans jest najprawdopodobniej członkiem grupy czepiaków. Czas rozwikłać skandal wokół fałszywego małpoluda.
Przedziwna małpa Loysa
"Tutaj w niewielkiej odległości od rzeki, Loys i jego towarzysze zobaczyli nagle dwie wysokie małpy zbliżające się ku nim; (....) skierowali karabiny na samca, który podszedł bliżej i zdawał się być bardziej agresywny, lecz ten cofnął się w bok, tak że samica znalazła się na przodzie. Zabita została serią z dwóch karabinów. Samiec uciekł. Badacze zaciągnęli nie żywe zwierzę na brzeg i posadzili je na skrzyni po benzynie utrzymując je w tej pozycji przy pomocy kija wsadzonego pod brodę. Tak zostało sfotografowane."
Jak utrzymywał później geolog Dr. Francois de Loys, zwierzę nie miało ogona, nie tylko obrzucało kałem i wyrywało gałęzie, ale i posiadało ponoć 32 zęby, tyle ile człowiek. Według Loysa małpa osiągała 1,6 m, na co wskazuje skrzynia budowana foremnie. W przeciągu ostatnich lat powstało wiele teorii piekielnej małpy. Ale małpa bez ogona nic o tym nie wie, tylko w lasach pogranicza Gujany i Wenezueli słychać jęki i wrzawę tych plemiennych pół człeków Mono Grande - leśnych ludzi osiągających dwa metry wzrostu, kradnących jedzenie i porywających dzieci. Zwierzęta te ponoć spółkują z kobietami z których rodzą się niezwykle zdeformowane pół ludzkie istoty. Ale terra incognita - ziemia nieznana, Amazonia to największe bogactwo lądowych biomów.
Czepiak białowąsy - najbardziej przypominający małpę Loysa (endemiczny dla Brazylii)
Do grupy czepiaków przynależą: czepiak brązowy, trafiający się w Kolumbii, Ekwadorze i Panamie, popularny czepiak czarny i najciekawszy z nich czepiak białowąsy, według mnie najbardziej podobny do małpy Loysa. Czy on jest zwierzęciem ze zdjęcia, które wykonał w 1920 roku szwajcarski geolog, wędrujący w głąb Sierra del Perijaa? Nie wiem.
Caniche © Napisz do autora: thomasquatl (at) gmail.com