KryptoZoo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /home/srv22477/domains/kryptozoologia.pl/public_html/switches-act-kryptozoo.php on line 1811: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given
KryptoZoo | Blogi |

Lavellan - mało znany, niemniej ciekawy

Dodano: 2012-02-06 23:19:53 | Wyświetleń: 16139

Tagi:

Szkocja, kraj piękny, ojczyzna jednej z najsławniejszych kryptyd, obszar występowania wielu innych. Także pewnego małego stworzenia, może nie tak imponującego jak wodne potwory, może mniej interesującego niż niezidentyfikowane koty, może bardziej wyjętego z folkloru niż z rzeczywistości. Czy jednak nie warto o nim wspomnieć? Informacji nie jest wiele...

 

Làbh-allan, la-mhalan, la-bhallan lub po prostu lavellan. Mowa o zwierzęciu zamieszkującym tereny podmokłe, które upodobało sobie głębokie sadzawki i rzeki. Daleko mu jednak do współrodaczki Nessie. Otóż lavellan jest gryzoniem (a przynajmniej go przypomina). Niepozornym jednak śmiertelnie niebezpiecznym. Podania mówią o jego niesamowicie trującym jadzie, którym potrafi dopaść ofiarę nawet z odległości 30 metrów. Lavellan ma być wiekszy od szczura, według niektórych źródeł jest wielkości borsuka. Poza rozmiarem zwierzę miało przypominać rzęsorka.

 

W folklorze północnej Szkocji, można się spotkać z kilkoma przekonaniami dotyczącymi tegoż gryzonia. Oprócz tych dotyczących jego jadowitości, są również takie, które postulują pewne właściwości lecznicze. Podobno woda, w której moczono skórę lavellana, stosowana była jako lekarstwo dla zwierząt. Z tego powodu miejscowi zdobywali i przechowywali skórę tychże gryzoni. Tych informacji dostarczył brytyjski przyrodnik Thomas Pennant, który zajmował się zbieraniem danych dotyczących rzęsorko-podobnego ssaka. Obecnie niestety, nie ma jakichkolwiek aktualnych doniesień o tym zwierzęciu. Przez co wielu, miedzy innymi Dr Karl Shuker, twierdzi, że nawet jeśli żyło, to z pewnością już wyginęło.

 

Czy jednak mamy tu do czynienia z nieznanym gatunkiem? Czy nie jest to "zwyczajny" rzęsorek rzeczek? Rzęsorek, nie dość, że występuje na terenie prawie całej Europy (w tym także w Szkocji), znany jest również ze swojej toksycznej śliny, którą wykorzystuje do paraliżowania ofiar. Czy więc podania wyolbrzymiły to znane nauce zwierze? A może to jakiś większy krewniak rzęsorka? A co na temat tej mało znanej kryptydy myślisz Ty, czytelniku?


 

Informacje w oparciu o: http://www.uncannyuk.com/400/giant-poison-shrews-of-scotland/

http://en.wikipedia.org/wiki/LavellanZachęcamy również do lektury innych wpisów tego użytkownika:

· Ludzie ich się boją, czyli kryptydy zabójcy (czytany 15656 razy)
· Kryptozoologia nauką? (czytany 13474 razy)
· Popkryptydy (czytany 12862 razy)
· Dingonek - tajemnica Afryki (czytany 14501 razy)

Tutaj możesz skomentować wpis "Lavellan - mało znany, niemniej ciekawy". Pamiętaj, że wszystkie komentarze są moderowane przez właścicieli blogów. Zanim dodasz nowy komentarz, zapoznaj się z regulaminem KryptoZoo.
Pamiętaj, aby w komentarzu nie podawać swojego adresu email! Jeśli chcesz, aby inni użytkownicy mogli się z Tobą skontaktować, podaj swojego emaila w odpowiednim polu podczas wpisywania komentarza.


Twój nick:

E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:

BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem  • Amalua (2012-09-27 15:16:35)
    Z opisu wynika, że to stworzenie nie jest gryzoniem, podobnie jak nie jest nim rzęsorek, jedyny nasz jadowity ssak z rodziny ryjówkowatych.
    Ciekawy portal, gratuluję :)