KryptoZoo
KryptoZoo | Blogi | Blog Arieny

Dingonek - tajemnica Afryki

Dodano: 2011-11-21 23:30:12 | Wyświetleń: 15025

Tagi: Dingonek

Afryka kryje pewnie jeszcze nie jeden niezbadany gatunek. Wśród tych, o których można dowiedzieć się z podań i relacji jest wiele tak zwanych wodnych lwów. Przykłady można mnożyć: Coje ya menia, Dilalai, Mourou-ngou, Ngoroli... Jednym z nich jest tajemniczy i niebezpieczny, lecz o uroczo brzmiącej nazwie, Dingonek. Czym właściwie jest to rzekome zwierze? Jego opis jest nieco zwariowany. Ale zacznijmy od początku.

Nasz szablastozębny Dingonek (bo jego atrybutem są właśnie długie kły) zamieszkuje wschodnią Afrykę (rejony Demokratycznej Republika Konga i Kenii). Upodobał sobie rzeki i jeziora na terenie tamtejszych dżungli, gdzie zakłada swoje siedliska. Jego opisy nie tyle są rozbieżne, co mówią o wielu cechach, które ciężko wyobrazić sobie równocześnie u jednego zwierzęcia. Długość kryptydy szacuje się na 3,5 metra. Dingonek rzekomo posiada kwadratową głowe oraz podobny do skorpiona, „strzałkowo-zakończony" ogon. Ogon ten może posiadać kolec jadowy, którym zwierze zabija ofiary. Opisy stworzenia wspominają także o łuskach mających pokrywać ciało Dingonka, podobnych do tych jakie posiadają łuskowce. Czy to więc nieznany kotowaty czy, na co wskazują łuski i ogon, coś zupełnie innego? Zwierze to ma zabijać hipopotamy oraz krokodyle. Nie odpuszcza też ludziom, którzy znajdą się na jego terytorium. Nic dziwnego więc, że tak niewiele o nim wiemy.

Jedną z relacji opisujących spotkanie z Dingonkiem dostarczył odkrywca John Alfred Jordan. Było to dawno temu – to jest w 1907 roku w Kenii (konkretnie w pobliżu rzeki Maggori). Spotkanie z resztą było niebagatelne, gdyż świadek uważa, że do kryptydy strzelał. Jakkolwiek zwierzęcia nie dorwał, przekazał za to jego opis. Jego zdaniem ma ono długość 5,5 metra, łuski na ciele (z tyłu zwierze jest cętkowane), dużą głowę, zakrzywione kły podobne do morsa, gadzie pazury oraz długi ogon. Inna relacja mogąca dotyczyć tego stworzenia pochodzi z książki Edgara Beechera Bronsona z roku 1910 i przedstawia bardzo podobny opis (można go znaleźć w jednym z linków poniżej). To samo zwierze rzekomo ma być uwiecznione na malowidłach jaskiniowych w Brackfontein Ridge, o nich jednak ciężko mi znaleźć jakiekolwiek informacje w tej chwili.

Czym jest to tajemnicze zwierze? Zaskakujące połączenie różnych cech może prowadzić do wniosku, że to jedynie wymysł tubylców. Przez taki opis również trudno sklasyfikować Dingonka. Można na przykład spotkać się z teorią, że to gad. Możliwym jest, że na tym terenie były spotykane różne gatunki nieznanych czy znanych zwierząt, których cechy w opowieściach przypisane zostały jednemu stworzeniu. Bo przecież praktycznie niemożliwe jest istnienie takiej kryptydy, która posiadała by wszystko wymienione. Co więc kryje się w afrykańskich dżunglach? Szablastozębny kotowaty? Ssak pokryty łuskami? A może stworzenie z ogonem skorpiona? Jak uważacie?

 

Sporządzone na podstawie: http://en.wikipedia.org/wiki/Dingonek

http://forteanzoology.blogspot.com/2010/05/lindsay-selby-dingonek.html

 

 



Zachęcamy również do lektury innych wpisów tego użytkownika:

· Lavellan - mało znany, niemniej ciekawy (czytany 16694 razy)
· Popkryptydy (czytany 13292 razy)
· Ludzie ich się boją, czyli kryptydy zabójcy (czytany 16205 razy)
· Kryptozoologia nauką? (czytany 14095 razy)

Tutaj możesz skomentować wpis "Dingonek - tajemnica Afryki". Pamiętaj, że wszystkie komentarze są moderowane przez właścicieli blogów. Zanim dodasz nowy komentarz, zapoznaj się z regulaminem KryptoZoo.
Pamiętaj, aby w komentarzu nie podawać swojego adresu email! Jeśli chcesz, aby inni użytkownicy mogli się z Tobą skontaktować, podaj swojego emaila w odpowiednim polu podczas wpisywania komentarza.


Twój nick:

E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:

BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem



  • seo company (2012-02-10 05:59:32)
    To było kilka ciekawych rzeczy tutaj na www.kryptozoologia.pl Dzięki za umieszczenie go.