KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Batsquatch
(dodano: 16 Jan 2008, 22:14)


Góra Świętej Heleny


Batsquatch to zwierzę zamieszkujące rzekomo rejon Góry Świętej Heleny w amerykańskim stanie Waszyngton. Opisywane jest jako pokryty purpurową sierścią ssak naczelny, posiadający skrzydła podobne do pterodaktylich, krwistoczerwone oczy i głowę przypominającą "połączenie głowy nietoperza z małpią". Zwierzę jest najczęściej aktywne nocą.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Baza filmów KryptoZoo na YouTube
(dodano: 14 Jan 2008, 20:09)



Zapraszamy do odwiedzenia profilu KryptoZoo w serwisie YouTube. Już niedługo zostanie tam przeniesiona cała baza znajdujących się w serwisie nagrań video, pojawi się również wiele nowych filmów. Jeśli jesteś użytkownikiem YouTube i chcesz otrzymywać na bieżąco informacje o nowych filmach, możesz się zapisać do subskrypcji.
Komentarze | Napisz komentarz
 

II miejsce!
(dodano: 14 Jan 2008, 17:53)



Portal Kryptozoologiczny zajął II miejsce w konkursie webmasterskim organizowanym przez Serwis Ludzi Aktywnych Strefa9.pl
Nagrodami, jakimi obdarowany zostanie nasz serwis, są:
- 10 000 wyświetleń bannera KryptoZoo na Strefa9.pl
- Dyplom

Nie jest to może news stricte związany z kryptozoologią, ale uznałem, że warto poinformować was o tym wyróżnieniu KryptoZoo ;)

Ivellios
Komentarze | Napisz komentarz
 

Wielka Stonoga Morska
(dodano: 12 Jan 2008, 22:39)



Wielki Krocionóg Morski ostał opisany pierwszy raz w drugim wieku naszej ery przez rzymskiego pisarza Clauduisa Aelianusa (Aeliana). Nazwał go „Wielkim Morskim Krocionogiem (lub Stonogą)” w dziele De Natura Animalium (Περί Ζώων Ιδιότητος). Później wspomniał o nich francuski pisarz Cuillaume Rondelet w swojej książce o ichtiologii, nazywając go „Cetacean Centipede” (Stonoga Waleniowata). Bernard Heuvelmans w książce "Cryptozoology 5" ustanowił nawet ich nazwę systematyczną: Cetioscolopendra aeliani. Tego samego terminu co Aelian użył Loren Coleman w swojej książce "The Field Guide to Lake Monsters, Sea Serpents, and other Mystery Denizens of the Deep". W Wietnamie zwane są po prosu Con Rit co znaczy „stonoga/krocionóg”. Zwierzę to badał też inny francuz – Champagne, jednak nie opublikował swoich badań w żadnej książce. Nazywał je „Type 7/Multiple Limbed” („Typ 7/Wieloczłonkowe”).

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Kuproh
(dodano: 12 Jan 2008, 15:22)



W opisy kuproh wkradają się pewne nieścisłości. Już Heuvelmans wspomina o tym zwierzęciu w jednej ze swoich największych publikacji. Kuproh jest dzisiaj synonimem kupreja, ssaka wołowatego pokrewnego turom i gaurom. Zwierzęcia  opisanego w 1937 roku przez prof. Urbaina, które do dziś jest nieuchwytne dla ogrodów zoologicznych, do niedawna uważane za mieszkańca dzikich bantengów i zebu. Znany polski zoolog i dyrektor Zoo we Wrocławiu R. Ratajszczak, przypuszcza że kuproh jest synonimem ssaka znanego dla nauki jako Pseudonovibos spiralis, w kręgach kryptozoologów  rozpoznawanego jako Kting Voar (nazywanego tak przez mieszkańców Kambodży, w Wietnamie znany zaś pod nazwą linh dong). W wyniku badań jedynej pary rogów sklasyfikowany w taksonach rodziny krętorogich - przez różnych systematyków w plemieniach Bovini, Caprini i Antilopini. Ostatnie badania DNA wykazują najbliższą kompresje genów z grupą wołów.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz