KryptoZoo
KryptoZoo | Blogi | Tomek Q. Pietrzak. Impact factor w meandrach zoologii; polski rozdział. (2012-2024)

Science fiction w imię biologii konserwatorskiej i odkryć zoologicznych opublikowane w 2021 roku, jesienią.

Dodano: 2024-07-03 12:35:38 | Wyświetleń: 239

Tagi:

Sognefjellet Norway July 7 2018 Norwegian Stock Photo 1684240465 |  Shutterstock
Science fiction to gatunek literatury, ale także kina oparty na fabule bazującej na osiągnięciach nauki i technologii, futurystycznych koncepcjach, eksploracji kosmosu oraz odległych lądów, ale także życiu pozaziemskim czy tym z głębin oceanu- przedstawione w spektakularny sposób, które ukazują wpływ na życie społeczeństw i jednostek. Ale science fiction ma też znaczenie bardziej pragmatyczne. Może odnosić się do fenomenów nauki w realnym świecie. Inspiruje do działania naukowców z wielu dziedzin nauki, takich jak biologów konserwatorskich. Są takie opowiadania jak poszukiwania dzikich zwierząt z gromady gadów w Chinach wschodnich czy ekspedycja na niezbadany płaskowyż w Azji Srodkowej tropem dużego ssaka drapieżnego nieznanego nauce. Jest dramat zoologiczny, w którym uczony szwajcarski w zwierzyńcu chińskim z poświęceniem ratuje ostatnie osobniki zagrożonego gatunku, lecz tropi również zwierzę znane tylko z legend, walczy z kłusownikami oraz lokalnym gangiem. Inna jest historia fińskigo thrillera ekologicznego z futurystycznimi wizjami katastrofy, w odległych górach dzieje się coś niedobrego i tylko trzeźwa reakcja obronców dzikiej przyrody ratuje ten skrawek ziemi od zniszczenia. Niezwykłe jest doświadczenie poszukiwania nieznanych zwierząt na Saharze oraz w Azji Srodkowej.  Są to biednie zbadane obszary przez zoologów. Srodowisko naturalne Chin to wielki kawałek lądu, zamieszkany przez nieznane zwierzęta znane z malowideł naskalnych, takie jak ssaki drapieżne, ptactwo leśne czy kryptyczny dziki osioł, którego czaszkę odnalazł jeden z zoologów fińskich w odległej wiosce w Anhui. Niebywałym osignięciem byłoby odkrycie nieznanego dzikiego psa we wschodnich Chinach, którego DNA znaleziono tymczasem u wilka z Zhejiang. Są białe plamy na mapach Chin, gdzie dzika przyroda jest niezbyt dobrze odkryta, natomiast niewiele również wiemy o faunie ssaków drapieżnych Afryki Zachodniej. Jak więc mawiał ojciec kryptozoologii świat nie jest bynajmniej dokładnie zbadany, jest bowiem wiele terytoriów czy to w Chinach czy na rubieżach afrykańskich, gdzie wymagane jest dalsze przyjrzenie się jego zwierzęcym mieszkańcom. Instynkty kryptycznej fauny to weird fiction, opowieść poruszająca do głębi, problematyczna historia dziejąca sie w latach 90-tych XX wieku w dzikich górach Jugnxi-awdo na wschodzie Chin. Syndrom Ekspedycji na Wzgórza Przetrwania to niepokojąca historia wyprawy uczonych do dzikich i odludnych terytoriów zachodniego regionu na terytoriach widmo zwanych Yrradzsit w środkowej części tego kraju. Zanotował Tomasz Q. Pietrzak w sierpniu 2021 na bazie inwentorium nauki z lat poprzednich- 2015-2017. Opublikowane w ramach budowania talentu badawczego i naukowego. Dostępne dzięki Creative Commons.




Tutaj możesz skomentować wpis "Science fiction w imię biologii konserwatorskiej i odkryć zoologicznych opublikowane w 2021 roku, jesienią.". Pamiętaj, że wszystkie komentarze są moderowane przez właścicieli blogów. Zanim dodasz nowy komentarz, zapoznaj się z regulaminem KryptoZoo.
Pamiętaj, aby w komentarzu nie podawać swojego adresu email! Jeśli chcesz, aby inni użytkownicy mogli się z Tobą skontaktować, podaj swojego emaila w odpowiednim polu podczas wpisywania komentarza.


Twój nick:

E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:

BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem



Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!