KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Inne artykuły
Na tropie niezidentyfikowanych ssaków ekwadorskich
Dodano: 2007-12-21 22:02:17

Latem 1999 roku wsiadłem do samolotu wylatującego do Ameryki Południowej, by prowadzić kryptozoologiczne badania terenowe w amazońskim regionie południowego Ekwadoru, szczególnie w obszarze Macas (prowincja Morona-Santiago). Ale dlaczego Ekwador? Wybrałem ten kraj z wielu powodów. Po pierwsze, jako Hiszpan wolałem odwiedzić rejon gdzie nie miałbym problemów z komunikacją, chciałem wyruszyć w region w którym ludność mówi po hiszpańsku. Ponadto, Ekwador jest obecnie politycznie stałym krajem, gdzie obcokrajowcy mogą swobodnie podróżować, nie grozi im atak partyzantki lub potyczka z handlarzami narkotyków. Inną korzyścią Ekwadoru jest środowisko przyrodnicze pozytywnie skłaniające do tego rodzaju badań. Zachęta do badań leży w jego zoologicznym bogactwie. Kraj ten jest jednym z najważniejszych miejsc bioróżnorodności na świecie. Ekwador zamieszkuje ponad 1580 gatunków ptaków, 271 ssaków oraz 374 płazów i gadów. To tutaj znajdziemy jak nigdzie wiele niezbadanych powierzchni, mogących być schronieniem dla zwierząt nieznanych dla nauki. Początkowo było dla mnie jasne, że musiałem bezpośrednio kolaborować z rodzimą ludnością, wiedza ich na temat miejscowej przyrody miała zdecydowany wpływ na historię zoologicznych odkryć. Wiele pierwotnych grup żyje w lasach tropikalnych regionu zachodniego basenu Amazonki - w Ekwadorze. Być może najlepiej znane ze wszystkich tamtejszych ludów są Indianie Shuar, znane ze zwyczaju zatrzymywania głów swoich wrogów jako trofeów (praktyki, które na szczęście odeszły w zapomnienie dawno temu). Przed wyprawą, zetknąłem się z kilkoma antropologicznymi pozycjami o tych Indianach, publikacje te dostarczyły mi wartościowych informacji kryptozoologicznych. Podczas mojego bibliograficznego badania, zauważyłem że język plemienia posiada sześć słów na określenie różnego typu dużych kotów, podczas gdy nauka rozpoznaje istnienie dwóch takich zwierząt ekwadorskich: puma (japa-yawá) i jaguar (yampinkia-yawá). Większość społeczności Shuar zamieszkuje prowincję Morona-Santiago. Obszar Macas, jest dobrze połączony węzłem komunikacyjnym z resztą kraju.

Ustanowiłem moją centralę obserwacyjną poszukiwań w Macas i przez dwa następne tygodnie (od 11 do 24 Czerwca) odwiedziłem pięć wsi (9 de Octubre, Macuma, Sauntza, Sevilla-Don Bosco i Wapula), gdzie zasięgałem informacji od miejscowych myśliwych na temat tutejszej przyrody.

Ekwadorski las deszczowy

Gdziekolwiek podążałem brałem ze sobą książkę ilustrowaną tuzinem ssaków Ekwadoru, dzięki czemu testowałem inteligencję moich  informatorów. Odkąd znałem nazwy w języku Shuar wielu gatunków amazońskich mogłem zająć się sprawdzeniem wiedzy lokalnej ludności - spędziłem trzy dni zbierając informacje na ten temat w Quito - pokazywałem szkice i fotografie moim informatorom i wskazywałem, aby rozpoznawali te zwierzęta. Odszyfrowywanie przebiegało nadspodziewanie dobrze, aż tak przeszliśmy przez prawie wszystkie zdjęcia w albumie. To się rozumie samo przez się, że większość moich sprawozdawców okazywała nadzwyczaj dobrą wiedzę na temat miejscowej  fauny. Poprzez wywiady z lokalnymi myśliwymi nauczyłem się nazw kilku zwierząt, wiele z nich mogło by być nieznane dla zoologii,  głównie koty. Większość sprawozdań, które zebrałem pochodziła od ludzi, którzy nie zobaczyli samych zwierząt, ale słyszeli od nich od krewnych lub przyjaciół. Z wyjątkiem Macumy, moje poszukiwania terenowe odbywały się w gęsto zaludnionym obszarze, skąd zapewne wiele zwierząt znikło wiele lat temu. Ja nadal jestem przekonany, że zwierzęta te mogą ciągle żyć w ciemnym lesie deszczowym, tam w regionie Trans-Cutucú. Żaden z moich rozmówców nie wkładał tych zwierząt między bajki i konwersował ze mną o nich całkiem na poważnie, tak jak mówi się o jaguarach cętkowanych czy leniwcach trójpalczastych.

Przyszłość:

Chciałbym wrócić do Ekwadoru, by prowadzić obszerniejsze badania w Trans-Cutucú, krainy która ciągle pozostaje słabo zbadana z zoologicznego punktu widzenia. Jestem przekonany, że pewne zwierzęta z mojej listy mogą reprezentować nieznane gatunki i nieustanne badania terenowe mogły by doprowadzić do ich odkrycia.

Sprawozdanie pola wykonane przez Angel Moran Forés

© Morant Forés (12 October 1999)

Tłumaczenie: © Caniche Quatl vel Lounak dla KryptoZoo (21 December 2007)

-Tłumacz zastrzega sobie modyfikację tekstu na potrzeby portalu-

Bibliography (bibliografia):

PELLIZARO, Siro

1990 Arutam -- Mitología Shuar. Quito, Ediciones Abya-Yala.

TIRIRA, Diego

1999 Mamíferos del Ecuador. Quito, Ediciones del autor.

Morant Forés, Oct. 1999