KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy wodne
Mamlambo
Dodano: 2011-02-08 22:00:00
Mamlambo
Rekonstrukcja wyglądu Mamlambo


"Pół-koń, pół-ryba" zwany Mamlambo zamieszkuje rzekę Mzintlawa w okolicy góry Ayliff w południowej Afryce. W relacjach najczęściej występują dwa opisy jego wyglądu. Według pierwszego, posiada krokodyle ciało, według drugiego - tułów konia i rybi ogon. Obydwa opisy podają, że zwierzę osiąga długość ok 20 metrów, posiada krótkie krępe nogi oraz kark i głowę przypominające głowę węża lub konia. Pojawiają się również wzmianki o umiejętnościach bioluminescencyjnych - wieczorem i w nocy na ciele Mamlambo pojawiają się małe, świecące na zielono punkciki. Tubylcy mówią, że Mamlambo ma hipnotyzujące spojrzenie i że wciąga do wody ludzi i zwierzęta, po czym wysysa ich mózgi.

Istota podobna do Mamlambo występuje w mitologii ludu Xhosa. Źródła rządowe podają, że tajemnicze zwierzę jest odpowiedzialne za śmierć siedmiu ludzi i kilku kóz w 1997 roku. W tym czasie w pobliżu wsi Lubaleko niedaleko rzeki Mzintlawa kilkukrotnie zaobserwowano niezidentyfikowanego gada. Niezależny dziennikarz Andite Nomabhunga obwinił Mamlambo o śmierć dziewięciu osób, miejscowa policja twierdzi jednak, że większość ofiar po prostu utonęła w rzece, a okaleczenia ciał to w większości sprawka krabów - znaleziono je przy jednym z ciał. Pomimo tych wyjaśnień, mieszkańcy okolicznych miejscowości twierdzą, że nie są przesądnymi wieśniakami, lecz dość dobrze wykształconymi ludźmi sterroryzowanymi przez Mamlambo.

Mamlambo
Rekonstrukcja wyglądu Mamlambo


29 kwietnia 1997 roku agencja Reutera doniosła, że podczas spotkania ciała legislacyjnego Prowincji Przylądkowej Wschodniej w Bisho w południowej Afryce minister rolnictwa Egra Sigwela przekazał zdumionym członkom rządu, że "pół-ryba pół-koń" pozbawił życia co najmniej siedem ofiar w rejonie rzeki Mzintlawa. Sigwela prosił o pomoc w zorganizowaniu wyprawy w celu schwytania bądź zabicia Mamlambo, niestety nie wiadomo nic o ewentualnych podjętych krokach.

Mamlambo
Rekonstrukcja wyglądu Mamlambo


Pomijając wysysanie mózgu i inne "smakowite" szczegóły, opis Mamlambo w pewnym stopniu pasuje do suma elektrycznego Malapterurus electricus. Ryba ta charakteryzuje się możliwością wytwarzania napięcia elektrycznego 300–400 V, które może skutecznie sparaliżować lub zabić ofiarę. Sum elektryczny występuje jednak w zupełnie innej części Afryki - dokładnie w Egipcie - oraz osiąga dużo mniejsze rozmiary (największe znane osobniki posiadają długość 1,2 m).

Elazmozaur
Elazmozaur


Niektórzy badacze dopuszczają również możliwość, że Mamlambo jest elazmozaurem. Wskazuje na to jego długa szyja, środowisko wodne oraz to, że przez tubylców jest opisywany jako "długi wąż". Problem polega na tym, że elazmozaury wymarły ponad 50 milionów lat temu i wydaje się raczej mało prawdopodobne, że niektóre z nich przetrwały do naszych czasów.

Mamlambo może być również bardzo prymitywnym przedstawicielem wymarłej rodziny prawaleni (Archaeoceti), na co może wskazywać końska głowa, krótkie nogi oraz "rybie" ciało.

Opracował: Ivellios

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Mbielu-Mbielu-Mbielu
· Mussie
· Afanc
· Chessie
· Manipogo
· Potwór z jeziora Bajkał
· Globstery
· Bunyip
· Potwór z jeziora Murray
· Otayzilla