Ziemia jest mieszkaniem masy rzadkich ssaków. Szczególnym mistycznym zagadnieniem otacza się pewną rodzinę ssaków drapieżnych - zwiemy je tajemniczymi łaszami. Są to zwierzęta niespotykanie ciche i niepospolicie niezwykłe. W systematyce zoologicznej podzielone je na trzy rodziny. Żyje wśród nich pewien rybożer, zwierz nader skromny i nieprzenikliwy. W lasach to wybitnie nocne ziemnowodne zwierzę (a może aktywny jest także w dzień?) czatuje na swoje ofiary. Nie tylko nigdy nie nakręcono o nim filmu, ale i także nie wiadomo czy już nie wymarł. Zamieszkuje on dorzecze północnowschodniego Zairu, nie w Kongo jak niektórzy podają. Wyposażony w błony pławne i długi czarny ogon czatuje na ryby i wodne bezkręgowce. Ma krótkie nogi przednie i lisi pysk. To łasza z grupy wiwer. Nie wiadomo nic o jej zachowaniu, rozrodzie i trybie życia. W lasach Afryki żyje także łasza palmowa, ssak z rodziny Nandiniidae. Na Madagaskarze żyją fossy, fanaloki i falanruki. Tam też wspomina się o innych nieznanych łaszach na dla nauki - bokyboky. Viverridae to carnivory starego świata, nie występują w obu Amerykach. Największa ich radiacja grup rodzajowych zaistniała jednak w Azji Południowo-wschodniej. Tu żyje łaskun muzang, który wytwarza jedyne na świecie specyficzne produkty do najdroższej kawy świata - kopi luwak. Ale są jeszcze inne łasze, jeszcze bardziej tajemnicze i mniej poznane.
Paradoxurus hermaphroditusNie wiem czy wolno tu mi o nich mówić. Wiele z nich przyprawia o ból głowy i działa na neurony. Istnieje kunołaz laotański Owstona o długiej czaszce z pręgami na ciele. To zwierzę prowadzi naziemny tryb życia, gdzie żywi się dzdżownicami. Wydziela on jednak bardzo silny zapach z gruczołów okołodbytowych odstraszający wrogów. Do jego krewnych należy kunołaz pręgowany
Hemigalus derbyanus z żółtymi, hipnotyzującymi ślepiami. On też ma wydłużoną czaszkę, przez twarz od potylicy, aż do płytki nosowej ciągnie się czarna pręga. Zwierz przyjmuje kremową sierść pokrytą pasami brązowej sierści. Wśród cywet z rodzaju
Viverra, istnieją wspaniale barwne gatunki, wśród nich wiele pojawiło się w nauce jako okazy typowe. Jest też pewne grono tych ssaków, bez wyglądu. są to ssaki, o których nie wiemy jak wyglądają. O nich jednak nie powiem, tak prawdziwie to niezwykłe gatunki, że zahaczają o kryptozoologię.
Wśród zakonspirowanych gatunków jest żeneta królewska znana jedynie z 10 okazów. Od wielu lat się o niej nie mówi, toż też może być już wymarła.
W planach przeglądu tych drapieżników natrafiamy na wielkogłowego łaskuna brązowego z Sulawesi - o sylwetce kota. Fossa drapieżna na Madagaskarze, przyjmuje formę niszową dużych kotów, których nie ma w tej częsci śwaita. Żyje na drzewach i wykonuje dalekie skoki z jednej gałęzi na gałąz. W lasach Azji żyją niedźwiedziopodobny granatowy binturong drzewny z pędzelkami na uszach, kunołaz czarnobiały
Diplogale hosei - ten który miał być kotolisem z Borneo. Jego to nie widziano od ponad 50 lat. Ba, nigdy go ponoć na żywo nie widział żaden biały.
Nandinia binotataTrzy lata temu zrobio mu pierwsze zdjęcia, aparatem superświatłoczułym na ruch i temperaturę. W odludnych lasach Palni, Nilgiri i Anamalai hills, Travancore oraz Coorg w Ghatach Zachodnich żyje łaskun Jerdona (krewny łaskuna muzanga) podobny do łaskuna złotego, endemiczny ssak, zwierzę, które nie rozumie wiary w śmierć i zmartwychwstanie. Żywiąc się owadami, ptakami i gryzoniami upodobał sobie zaciszne miejsca, czyhając tylko na swe ofiary. Czy i w innych lasach kroją sobie myśli ich ofiary a z nimi inne jeszcze gatunki, które nie czują pociągu do czegoś z tego świata?
Opracował: Caniche