KryptoZoo
KryptoZoo | Blogi | Tomek Q. Pietrzak. Impact factor w meandrach zoologii; polski rozdział. (2012-2024)

(2016) Legendarnie z dziedziny agro-leśnictwa oraz z zoologii Kaukazu, plus z Azji Centralnej.

Dodano: 2024-03-12 09:53:48 | Wyświetleń: 805

Tagi:

  • UWAGA!!! jest to fikcja literacka oraz artykuł popularnonaukowy jako jedna całość.
    Istnieje pewien fake news lub coś, co za niego się uważa. Odnosi się to do historii niejakiego badania naukowego, które zdarzyło się w Erywaniu, gdzie rzekomo nieistniejący naukowiec Ennis Vertigo miał oszacowywać dzikie ziemie i ich mieszkańców. Podążał on tropem tajemniczego artefaktu zwanego vintage globusem, odnalazł ślady farmy widmo należącej do bednarzy oraz był w posiadaniu tzw. Katalogu X o faunie i praktykach silwikultury. Odnosi się ten tekst do projektu odkrywania planety ziemia i jego mieszkańców, który został zablokowany w trakcie jego trwania. Nie udało się więc uzyskać dalszych informacji o agroleśnictwie i woluminach zoologów z krajów takich jak właściwy Azerbejdżan czy Kazachstan.
  • Jakie to były wspaniałe, te wyprawy do miast z dziedzictwem kulturowym Zakaukazia czy Azji Środkowej oraz na prowincję, gdzie kluczem była spuścizna relacji ludzi z dziką przyrodą. Niestety wymiar człowieczeństwa był niedoceniony. Rolnictwo rozwijało się z rozmachem, a człowiek mógł być w centrum zrównoważonego rozwoju. Na Kaukazie wspomniany naukowiec i jego ekipa opisywali spotkania ze zwierzętami, słyszano wielokrotnie głos jakiegoś dzikiego zwierzęcia górskiego, którego przynależności taksonomicznej nie znano. Odgłosy, ów gatunku brzmiały jak mieszanka dźwięków wydawanych przez małpy i świnie. Widywano też rodzaj jakiegoś małego ssaka drapieżnego, węże i traszki z gatunków, które na tych ziemiach były zagrożone wyginięciem. Agency for Zoology and Journeys była nieufna wobec niesfornego Ennisa Vertigo, a więc wiele wody upłynęło w rzekach, nim stał się dlań godny zaufania. Naukowiec, ów niezmordowanie przenosił góry, by stać się członkiem Akademii Zoologów Europejskich, zacnego stowarzyszenia przypominającego klan czarodziejów, bohemy niczym z powieści weird fiction. Tajemnicza była expedition to caucasus z 1992 roku, w trakcie której odkryto wypchany okaz jakiegoś rzadkiego ssaka oraz pióra, a także i łuski nieznanych kręgowców. Firma biotechnologiczna pracowała na rzecz ograniczenia działań środków chemicznych i GMO w krajach tego regionu świata. Innym dorobkiem projektu było osiągnięcie kompromisu w sprawie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Jeżeli chodzi o kulturę agrarną, to regiony takie jak enklawa nachiczewańska pozostają w dalszym ciągu nieznane. Braki nigdy nie były dobre, nawet w odniesieniu do krajobrazu nad Morzem Kaspijskim, w Osetii Północnej czy w regionach Leriku. Projekt zaczynał się na marginesach społecznych, a stał się swoistym eposem dla młodych adeptów nauki.

  • Dziennik z wyprawy Voyage R49 okazał się być przełomem. Pewnego dnia gazety europejskie informowały o sukcesie ekspedycji naukowej, tej do Azji Środkowej. Jeden z członków wyprawy, który rzekomo był podróżnikiem -Irdeggusy Nwirris przeniósł się na wieś, by pędzić życie zgodne z naturą. Znalazł szczęście u boku kobiety w pracach gospodarstwa Nurgalieva na Kazachskim Pogórzu. Pewnego dnia jednak zapragnął powrócić do badań naukowych. W sali zoologicznej oczekiwał na niego niejaki odkrywca przyrodniczy. Omawiali obydwaj plany co do wyprawy w celu odszukania rzadkiego ptaka oraz drapieżcy z dzikich ziem Hisarskich Gór. Na rozmowach o faunie spędzili czas w dawnych barakach popgrowskich. Jeden z albańskich profesorów, pochodzący z Tirany dysponował rzekomo informacjami o tych formach zwierzęcych, toteż przyłączył się do wyprawy cudzoziemców. Tymczasem w krainie rolniczej na Wielkim Kaukazie tj. w dagestańskim terre sauvage wprowadzono innowacyjne metody uprawy roli, nowe gatunki odmian drzew owocowych, rośliny pastewne. Hodowano owce, kozy i bydło z nieznanych nam dzisiaj rodzajów. Była wśród rodzajów zwierząt jakaś rasa psa pasterskiego, gołąb kaukaski, króliki o dziwnym wyglądzie oraz zwierzęta futerkowe.
  • W wyprawie do Wyżyny Armeńskiej brali udział naukowiec słowacki z Koszyc, podróżnik i fotoreporter rodem z Zagrzebia oraz tragarze-pomagierzy z ludu dawnych Irańczyków. Jednym z przystanków, gdzie stacjonowali badacze, była tawerna dziwnego explorera, pochodząca z okresu wczesnochrześcijańskiego i wpływów greckich, znajdująca się w mieście Wengrotsy. Na tym terenie znaleziono też dawne muzeum agroturystyki oraz innowacyjne centrum nauk przyrodniczych z okazami bardzo rzadkiej fauny oraz gatunkami rzekomo nieznanym nauce. Wg. badań ówczesnych oraz wiedzy powszechnej stworzenia okazały się być wybrykami natury znanych nam dzisiaj gatunków. Znaleziono jednak pewien rodzaj ssaka owadożernego, określony rzeczywiście za nieznany nauce. Parafrazując słowa słynnego filozofa: nie w odkrywaniu leży szczęście, lecz w dążeniu do niego. Podczas warsztatów naukowych Irdeggusy Nwirris unikał konfrontacji jak ognia. Wdały się też mu trudy podróży. Jest autorem Opowieści z dzikiego Kaukazu oraz Tam w kraju kazachów, gdzie znaleziono trofeum myśliwskie z nieznanego gatunku przeżuwacza. Inny reportaż odnosi się do poszukiwań rzadkiego gatunku ssaka drapieżnego w uzbeckim Zarawszanie. Obieżyświat oraz Faune of Chinese Turkestan były cennymi reportażami opisującymi faunę, florę i minerały Azji Środkowej. Być może kiedyś wydawnictwo polskie Wiedza Powszechna wyda reportage lub esej popularnonaukowy o dzikiej przyrodzie i kryptozoologii Azji Środkowej.A więc nawiązujemy w tym utworze do fikcji literackiej w formie fabularnego opowiadania. Jest jednak ważne, aby wiedzieć, że agroleśnictwo i zoologia mają duże znaczenie w tej części świata jako opowieść real-life.
  • W Dystrykcie Ghunibskim, w krainie Dagestanu znaczenie mają prawdopodobnie pszczelarstwo, hodowla zwierząt, zwłaszcza owiec oraz kręgi myśliwych i leśników. Tymczasem na południu kraju Azerów mamy do czynienia z uprawą roli np. bawełny, zbóż, tytoniu oraz warzyw i owoców (zwłaszcza winorośli). Użytki rolne zajmują ok. 1/2 powierzchni tego kraju. Również zwierzęta hodowlane i ich hodowla mają tam znaczenie, a są to mianowicie konie, wielbłądy oraz drób. Również i tam rozwinęło się pszczelarstwo, ale także hodowla jedwabników. A co możemy powiedzieć o Azji Środkowej? Na przełomie XIX oraz XX-wieku była to terra incognita, odkrywana przez rosyjskich, niemieckich czy francuskich naturalistów oraz poszukiwaczy przygód takich jak Gabriel Bonvalot, Nikolai Przewalski czy Sven Hedin. Czy kiedykolwiek mógłby powstać wehikuł czasu, by można się było przenieść w tamte czasy? Ale nie jest on potrzebny, ponieważ wiele obszarów zachowało wiele cennych gatunków dzikiej fauny i flory, rolnictwo zachowywało zaś swój pierwotny charakter. Fauna enigmatica mogłaby być projektem poszukiwania ostatnich przedstawicieli salamandry turkiestańskiej, zwierzęcia znanego jedynie z czterech okazów, ptactwie z Samarkandy wspomnianym w raportach polskiego podróżnika oraz rzadkich ssaków Pamiru takich jak szary chomik pamirski, chyba nieznany rodzaj osła lub jakaś zdziczała forma oraz łasice z gatunku Putorius alpinus. Tadżyccy rolnicy uprawiają większość gatunków drzew, zaś Turkmeni handlują rzadkimi zwierzętami hodowlanymi. A co z Pogórzem Kazachskim? Czy warto jest tam prowadzić prace naukowe? Ważne jest by nie porzucić dobrych praktyk.
    • autor: Tomasz Q. Pietrzak (thomas-quatl studio) oraz gnhi.pl, w ramach gabinetu przyrodniczego. artykuł z kwietnia 2014 roku. 
      reaktywowany z archiwalnej strony gnhi.pl w grudniu 2016 roku.

    Autor: Julia Loktev / AP Manana / materiały prasowe




Tutaj możesz skomentować wpis "(2016) Legendarnie z dziedziny agro-leśnictwa oraz z zoologii Kaukazu, plus z Azji Centralnej.". Pamiętaj, że wszystkie komentarze są moderowane przez właścicieli blogów. Zanim dodasz nowy komentarz, zapoznaj się z regulaminem KryptoZoo.
Pamiętaj, aby w komentarzu nie podawać swojego adresu email! Jeśli chcesz, aby inni użytkownicy mogli się z Tobą skontaktować, podaj swojego emaila w odpowiednim polu podczas wpisywania komentarza.


Twój nick:

E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:

BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem



Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!