Wieści może nie do końca związane z tematem....ale ciekawe;-}
Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne w Australii oraz Uniwersytetu w Teksasie, USA wyizolowali geny z zakonserwowanych okazów wilka workowatego, następnie wszczepili je do embrionu myszy w celu poznania ich biologicznej funkcji. Wyniki pokazały, iż pewnien gen wilka workowatego pełni podobną funkcję w rozwoju kości i chrząstek co odpowiadający mu gen u myszy.
"Po raz pierwszy DNA należące do wymarłego gatunku zostało użyte w celu poznania jego funkcji w innym żywym organizmie" - powiedział Dr Andrew Pask z Departamentu Zoologii Uniwersytetu w Melbourne, który kieruje badaniami.
"Wraz z wymieraniem kolejnych gatunków wciąż bezpowrotnie tracimy istotną wiedzę o funkcjonowaniu ich genów oraz ich potencjale."
"Do teraz mieliśmy jedynie możliwość zbadania sekwencji genowych wymarłych organizmów. Te studia badawcze umożliwiły pozwoliły nam posunąć się o krok dalej - by poznać funkcjw genów wymarłych gatunków w całym organizmie."powiedział.
"Badanie te przynoszą mnóstwo zastosowań, wliczając w to rozwój biomedycyny oraz lepsze zrozumienie biologii wymarłych gatunków zwierząt", powiedział Professor Richard Behringer, rektor Departamentu Genetyki Molekularnej, M.D. Anderson Cancer Center na Uniwersytecie w Teksasie, współautor pracy.
W celu zbadania funkcjonowania genów wilka workowatego ekipa badawcza wykorzystała okazy z Muzeum Victoria w Melbourne, przechowywane od stu lat w etanolu. Po ustaleniu, czy DNA na pewno należy do wilka workowatego zostało ono wszczepione do mysich embrionów. DNA zostało jak gdyby przywrócone do życia, by ujawnić jaką funkcję pełnić będzie u myszy w rozwoju tkanki chrzęstnej, która później tworzy kość.
"W czasach, gdy liczba wymierających gatunków, zwłaszcza ssaków alarmująco wzrasta, badania te stają się bardzo istotne" - mówi profesor Marilyn Renfree z Departamentu Zoologii Uniwersytetu w Melbourne.
Źródło:
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 090547.htmNie tłumaczyłem wszystkiego, tylko najważniejsze fragmenty
.