Mimo, iż współczesna nauka nie zna gatunków ośmiornic zamieszkujących zbiorniki wody słodkiej, liczne relacje zdają się wskazywać na to, iż wkrótce jednak takie poznamy. Te tajemnicze kreatury opisywane są jako mające najwyżej 3 stopy (ok. 90 cm) długości (choć jeśli zaliczyć do nich też Ośmiornicę z Oklahomy, bywają znacznie większe). Zawsze podkreślana jest ich wyjątkowa brzydota i charakterystyczne, blado szare zabarwienie skóry, które według niektórych naukowców może być nową formą kamuflażu. Czasami nazywa się je ,,językami” z powodu wystawiania nad powierzchnię wody macek, gdy reszta ciała jest niewidoczna. Co intrygujące, zwierząt tych nie znajdziemy się w jakimś tropikalnym rajskim zakątku, ale w rzekach i strumieniach, położonych na jałowych równinach wschodnich, południowych i środkowych stanów USA. Spotyka się je w stanach Kentucky, Indiana, Zachodnia Wirginia, są też doniesienia o ich występowaniu w rzece Ohio. Raz udało się nawet zaobserwować płynącego osobnika.
Na podstawie wykonanego zdjęcia znalezionego okazu, naukowcy ustalili jego podobieństwo do znanych nauce gatunków:
Octopus burryi, O. filosus i O. hummelinki. Stworzenie ze zdjęcia nie prezentowało jednak żadnego typu zabarwienia, spotykanego u znanych gatunków.
Ośmiornice słodkowodne nie tylko zadziwiają, ale też często przerażają i bywają śmiertelnie niebezpieczne dla ludzi. Niektórzy uważają, że mogą być to krewni ,,CZEGOŚ z Berkeley Square” – tajemniczego przerażającego bytu, który ponoć zamieszkiwał pewien dom przy Berkeley Square w Londynie. Według niektórych badaczy mógł on przywędrować z londyńskiej sieci kanalizacyjnej. Łączone są również z legendarnym, bardzo niebezpiecznym Potworem z Diabelskiego Jeziora.
Noszą również znamiona podobieństwa do zwierzęcia o nazwie Lusca, zamieszkującym podwodne jaskinie na Bahamach.
Octopus burryi:
Szkic przestawiający znalezionego osobnika:
Ośmiornica z Oklahomy Większym i bardziej drapieżnym gatunkiem słodkowodnej ośmiornicy może być Ośmiornica z Oklahomy. Jest ona opisywana jako będąca w przybliżeniu rozmiarów konia, z małymi, przenikliwymi oczami, wieloma mackami oraz posiadająca skórzastą, czerwonawo-brazową powłokę ciała. Ten opis, według niektórych badaczy nosi znamiona podobieństwa do afrykańskiego potwora Lau, który jednak wydaje się raczej przypominać plezjozaura. Jako miejsce występowania Ośmiornicy z Oklahomy wymienia się wiele zbiorników wodnych, ale w szczególności trzy z nich: Jezioro Thundenbird, Jezioro Oolagah i Jezioro Tenkiller, są kojarzone z tą istotą.
Ośmiornica z Oklahomy ma być niebezpiecznym, nienasyconym drapieżcą, w dodatku zażarcie broniącym swego terytorium. Obarczana jest odpowiedzialnością za wciąż wysoką śmiertelność kąpiących się w tym rejonie osób. Przez miejscowych porównywana jest do pijawki. Ta agresywność, jak i używanie podczas ataku macek, upodabnia ją do monstra, które rzekomo zamieszkuje odmęty Diabelskiego Jeziora w stanie Wisconsin.
Jako, że ośmiornice nie są w stanie oddychać w wodzie słodkiej, z pewnością nie są to zabłąkane osobniki morskich gatunków. Jeśli miałyby istnieć słodkowodne głowonogi, powinniśmy spodziewać się również odkrycia gatunków zamieszkujących środowiska pośrednie, jak estuaria. Prawdopodobnie te ośmiornice przystosowały się do słodkowodnego trybu życia dopiero niedawno. Mark Hall wysnuł nawet teorię, iż mogą to być ocalałe do naszych czasów wieloraki (Eurypterida), olbrzymie stawonogi, żyjący w Paleozoliku przodkowie dzisiejszych skorpionów. Na to mogłaby jednak wskazywać tylko jedna obserwacja. Mogą być to również meduzy; zanotowano pojawienie się meduzy w słodkowodnym stawie w stanie Illinois, co dowodzi ich umiejętności przetrwania w wodach słodkich. Niektórzy ludzie uważali, że mogą być to zbiegli domowi pupile, a nawet zwykłe głupie żarty.
Opracował: Schnappi
Na podstawie:
www.americanmonsters.com ;
www.geocities.com ;
www.angelfire.com ;
www.cryptozoology.com