KryptoZoo
https://www.kryptozoologia.pl/forum/

Coelacanthimorpha syn. Actinistia
https://www.kryptozoologia.pl/forum/viewtopic.php?f=41&t=2329
Strona 1 z 1

Autor:  Arek [ 24 Cze 2010, 05:30 ]
Temat postu:  Coelacanthimorpha syn. Actinistia

Iwaki/ Japonia.
Biolodzy po raz oierwszy złowili małego Latimeriopodobnego (Coelacanthimorpha syn. Actinistia)
http://3.bp.blogspot.com/_WWUzaO9pYcA/S ... /07145.jpg
Copyright: marine.fks.ed.jp

Uważany był za wymarłego od milionów lat, jedynie znalezione skamieniałe resztki świadczyły o tym że kiedyś w epoce dinozaurów żyła ta ryba.
Aż do lat trzydziestych ubiegłego wieku, wtedy złowiono pierwszego dorosłego osobnika. Kryptozoolodzy dumnie odnoszą się do tej ryby , bo był to pierwszy ich triumf. Od lat spekulowali czy ta ryba mogłaby przeżyć od czasów dinozaurów aż do dzisiaj, w końcu to nie bagatela, tyle milionów lat.
Biolodzy podśmiewali się trochę bo nikt nigdy nie dostał tego stworzenia żywego do ręki, jedynie co miano w ręce to skamieniałe resztki oraz opowieści marynarzy, ale takim to nikt na słowo nie wierzy. Nie ma się co dziwić, marynarze różne historie opowiadają.
Aż do ubiegłego wieku, wtedy niejeden badacz się zdziwił. 60 lat póżniej złowiono także dorosłego osobnika, a pięć dni temu 18 listopada 2009 w tym samym miejscu w zatoce Manado (indyjskiej prowincji Sulawesi Utara) młodego osobnika o długości 31,5 cm. Połów udał się na głębokości 161 metrów, co dziwnego ryby te od milionów lat prawie wcale się nie zmieniły. Biologów i Kryptozoologów zainteresował fakt że zostały złowione w tym samym rejonie, czyżby to przypadek? czy są jakieś inne czynniki dla których ryby te pozostały tam?
Jedno jest pewne , kryptozoologia to coś więcej niż wiara w Yeti, potwora z Loch Ness i tym podobnych. Zdarzają się przypadki które można na 100% udowodnić
źródło: "Aquamarine Fukushima" (marine.fks.ed.jp)

Autor:  drego [ 24 Cze 2010, 12:38 ]
Temat postu:  Re: Coelacanthimorpha syn. Actinistia

Cytuj:
co dziwnego ryby te od milionów lat prawie wcale się nie zmieniły


Właśnie a propo tego mam ciekawą, chociaż mało prawdopodobną teorię.Być może ktoś wymyślił już coś takiego, ale napiszę:

Teoria odnosi się do żywych skamieniałości. Powszechnie uważa się, że żywe skamieniałości nie zmieniły się znacząco przez setki milionów lat. W jakiś sposób ich ewolucja stanęła w miejscu. Tak jakby osiągnęły stadium szczytowe w swoim rozwoju? Moja teoria przyjumue inny tok widzenia. Jeśli załozymy, że dawniej równolegle obok siebie żyły jakieś organizmy, np Latimerie, oraz ich przodkowie, to można przyjąć, że spotykane dzisiaj Latimerie nie są przedłużeniem gatunku sprzed milionów lat, lecz potomkami tych organizmów które żyły obok, a były ich przodkami. Wszystko by pasowało, tylko trzeba założyć, że ewolucja przebiegała w zbliżony sposób w obydwu przypadkach, tylko jedna z nich byłaby przesunięta w czasie, lub przebiegała wolniej. Chyba jedynym sposobem na sprawdzenie jest porównanie budowy latimerii współczesnej z kopalną. Do tego trzeba jednak więcej niż po 1 okazie.

Nie śmiać się ::)

Autor:  Pawel [ 25 Cze 2010, 15:27 ]
Temat postu:  Re: Coelacanthimorpha syn. Actinistia

Drego ciekawa teoria, jednakże wątpię aby mutacje przebiegały tak że zwierzęta by miały identyczną budowę i były przystosowane do podobnego środowiska. Mutacje są przypadkowe, i nawet przy niezwykłym szczęściu, organizm nie wytworzyłby identycznej budowy.

Żywe skamieniałości to według mnie termin błędny, ponieważ nie wiemy czy nie zmieniło się DNA, albo czy gatunek nie zmienił swoich preferencji pokarmowych, nie doszło do ulepszenia pracy narządów wewnętrznych i zewnętrznych. Latimeria sprzed milionów lat na pewno nie jest tą samą co obecnie, a szczerze mówiąc, powinny być nadane im nowe nazwy gatunkowe

Autor:  keron [ 25 Cze 2010, 21:28 ]
Temat postu:  Re: Coelacanthimorpha syn. Actinistia

już dawno je porównano ..i mają więcej niż po jednym okazie:)

Autor:  Arek [ 26 Cze 2010, 01:01 ]
Temat postu:  Re: Coelacanthimorpha syn. Actinistia

Uważam że populacja tych ryb jest tak mała że biologom nie udało się przez ostatnich paręset lat złowić taką dlatego uważano je za wymarłą. Tak powstało opinia. A teraz "wielka " nispodzianka

Autor:  drego [ 26 Cze 2010, 09:36 ]
Temat postu:  Re: Coelacanthimorpha syn. Actinistia

Przez pareset lat nikt jej nie szukał, a poza tym złowili ją rybacy i tylko dlatego, że wydała im się dziwna zanieśli ją do kogoś kto się na tym zna. Być może takich przypadków było więcej, ale rybacy woleli rybę zjeść, bo to niezły kawał mięsa.
A co do populacji, to napewno jest ich więcej niż jedna. Z tego co się orientuje znane są 2 współczesne gatunki

Autor:  keron [ 26 Cze 2010, 11:02 ]
Temat postu:  Re: Coelacanthimorpha syn. Actinistia

jeśli chodzi o latimerię to już parę ładnych lat temu znaleziono kilka populacji i nurkowano wśród nich. http://www.arkive.org/coelacanth/latime ... eo-06.html a tu przy mniejszej sztuce http://www.nieznane.pl/_files/artykuly/131/4.jpg :) W latach 80 czy nawet wcześniej mieli już jednego osobnika w Warszawie.

Autor:  drego [ 26 Cze 2010, 13:46 ]
Temat postu:  Re: Coelacanthimorpha syn. Actinistia

Ja oczywiście pisałem o czasach przed złapaniem 1 latimerii w latach bodajże 30.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/