Kryptozoologia
 
Obecny czas: 29 Mar 2024, 10:38

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 15 Gru 2006, 17:51 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Khodumodumo [występowanie: Afryka]
Afrykańska legenda ludu Bantu

„Pewnego razu, pojawił się na naszym terenie pojawił się bezkształtny stwór, nazwany Khodumodumo (lub Kammapa). Pożerał wszystkie żywe stworzenia, które spotkał. Dotarł do doliny, w której znajdowało się mnóstwo wiosek. Podchodził do każdej zagrody i pożerał ludzi, bydło, kozy, psy i kury.

W ostatniej wiosce znalazła się kobieta, która po ujrzeniu potwora usiadła w kupce popiołu i cała się nim oprószyła. Kiedy potwór już kroczył pobiegła i usiadła w kraalu (taka prymitywna wioska z palisadą). Khodumodumo pożerał wszystkich ludzi i zwierzęta, ale kobieta była cała wymazana w popiele, a że siedziała cicho i nie ruszała się, potwór pomyślał, że jest kamieniem i odszedł dalej. Dotarł do wąskiego przesmyku, który był wyjściem z doliny, ale urósł do takich rozmiarów, że nie mógł się zmieścić i został tam gdzie był.

W międzyczasie kobieta w kraalu spodziewała się wkrótce dziecka i urodziła chłopca. Zostawiła go na chwilę, żeby poszukać czegoś do zbudowania dla niego łóżeczka. Kiedy powróciła, zastała dorosłego mężczyznę z kilkoma włóczniami w ręku i naszyjnikiem ditaola – świętych kości – wokół szyi.

- Gdzie jest moje dziecko? – spytała kobieta.
- To ja matko! – odpowiedział. – Jestem Ditaolane. – powiedział, po czym spytał matkę co się stało z ludźmi, bydłem i innymi zwierzętami. Ona opowiedziała mu całe wydarzenie. Potem spytał: „Gdzie jest bezkształtny potwór, matko?”.
- Wyjdź i zobacz moje dziecko.

Wyszli i wdrapali się na szczyt ściany otaczającej kraal. Ona wskazała mu i powiedziała: „To stworzenie, które siedzi przy przesmyku, wielkie jak góra, to jest właśnie Khodumodumo.”

Ditaolane zszedł na dół, niosąc ze sobą wiele włóczni. Zamocował je na głazach i ustawił grotami w stronę Khodumodumo. Potwór dostrzegł go i pobiegł w jego stronę. Jednak Ditaolane zrobił unik, a potwór był zbyt ociężały żeby skręcić, i wpadł na włócznie. Mężczyzna dobił go kolejną, potwór zadyszał i umarł.

Wyjął nóż i zaczął ciąć potwora, gdy nagle usłyszał męski głos wydobywający się ze środka: „Nie zrań mnie!”. Więc wbił nóż w kolejne miejsce, a mężczyzna zajęczał gdy niechcący trafił w jego nogę. Potem Ditaolane ciął w innym miejscu i usłyszał muczenie krowy, a potem głos mężczyzny: „Nie zrań krowy!”. Potem dobiegł z wnętrza potwora szczek psa, beczenie kozy, gdakanie kury. Długo unikał skaleczenia ich, aż w końcu uwolnił wszystkich.

Ludzie skakali z radości gdy odzyskali wolność i powrócili do swoich wiosek chwaląc swojego wybawcę i mówiąc: „Ten młody mężczyzna musi być naszym wodzem.” Przynosili mu dary z bydła i innych zwierząt. Wkrótce zyskał ogromną sławę we wszystkich wioskach, a także żonę. Zbudował własny kraal, osiedlił się, ożenił i żył w spokoju.”

Przetłumaczył i poprawił: Chupas™
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Od Chupasa:

Czym tak naprawdę był Khodumodumo? Na liście BCSCC widnieje jako niedźwiedź. Za tą teorię przemawia fakt jego agresji i drapieżnictwa, jaka cechuje np. grizzly czy kodiaka. Jednak jak powszechnie wiadomo w Afryce niedźwiedzie nie występują, a migracja jednego z Europy byłaby czymś niedorzecznym. Poza tym, wyraźnie występuje stwierdzenie "wielki jak góra". A jakie to kryptydy afrykańskie są wielkie jak góry? Mokele-mbembe, inkanymba i inne rzekome dinusie, o których doniesień z tamtąd nie brakuje. Moim zdaniem Khodumodumo był właśnie dinozaurem, który podobnie jak mokele i spółka przetrwał do tamtych czasów. Większość tej historii (ludzie wyjęci z żołądka potwora) jest zapewne zmyślona i dopowiedziana przez tubylców, co zresztą cechuje większość takich opowieści.

Jednak czym tak naprawdę był Khodumodumo nie dowiemy się nigdy - z powodu jego śmierci.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

_________________
Kryptozoologia


Ostatnio edytowany przez Chupas, 15 Gru 2006, 17:52, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 15 Gru 2006, 18:20 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
Jak dla mnie wygląda to na zwykłą opowiastkę, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Oczywiście w każdej legendzie jest ziarno prawdy, ale z kryptozoologicznego punktu widzenia nie brałbym tej historii bardzo poważnie.
Nawet, jeśli jest prawdziwa, to z pewnością niezwykle mocno umitologizowana.
Jak dla mnie może to mieć jakiś związek z Mokele-mbembe.....może być to przykład bardzo silnie umitologizowanej i przez to znacznie spaczonej historii o nim (to, że ta istota miała być mięsożerna, jeszcze o niczym nie świadczy - każdy, do którego taka opowieść dotrze, zanim przekaże ją dalej, coś doda, zmieni, by była jeszcze dziwniejsza, jeszcze bardziej szokująca).

To, że stwór niezauważył dziewczyny ,,uznając ją za głaz", bo się nie ruszała, też wskazywałoby na dinozaura lub innego gada.

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 15 Gru 2006, 18:49 
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2006, 10:52
Posty: 1748
Miejscowość: Koserz
Chupasie, dodaj te swoje przemyślenia do artykułu. Przecież nie będziecie sucho łumaczyć artykulów, polskojęzyczni pasjonaci kryptozoologii będą wzbogaceni o przemyślenia Chupasa czytajac ten artykuł ;).

_________________
Image
Image
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
                                                                    Albert Einstein


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 15 Gru 2006, 18:56 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Nikifoor, to nie jest artykuł tylko stara opowieść, która wszędzie krąży w takiej samej postaci. Ja ją po prostu przetłumaczyłem na polski. Nie wiadomo kto jest jej autorem, to po prostu etniczna legenda a nie żaden artykuł. Artykuł jest dopiero z moimi przemyśleniami, a tych nie mogę wstawić bezpośrednio do treści opowieści :)

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 15 Gru 2006, 19:34 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Z racjii tego, iż z całej tej obserwacjii, aż cuchnie baśnią, uważam, iż Kanapa, yyy, tzn Kammapa, jest poprostu zwyczajną legendą.
Takie to też moje zdanie.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 11:19 
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2006, 10:52
Posty: 1748
Miejscowość: Koserz
Swoja drogą, kiedy czytałem tą opowieść to wydawało mi się że to jakiś GIGANTYCZNY dinozaur... Tym czasem to ma być niedźwiedź :?. Nie ma nawet opisu tego zwierzęcia.

_________________
Image
Image
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
                                                                    Albert Einstein


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 11:54 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
A g*** prawda, żaden niedźwiedź. Żeby znaleźć się w środkowej Afryce musiałby przebyć niewiarygodną jak na niedźwiedzia odległość.

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 12:18 
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2006, 10:52
Posty: 1748
Miejscowość: Koserz
A niedźwiedź z Nandi? Chupas, coś się zrobił taki sceptyczny. W końcu to forum kryptozoologiczne a nie sceptyczne. Niedźwiedź jest bardziej prawdopodobny, i tak jak dinozaur.

_________________
Image
Image
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
                                                                    Albert Einstein


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 12:27 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Ja jestem ostro sceptyczny gdy czytam ewidentne głupoty, jaką jest "wielki jak góra bezkształtny potwór" nazwany ni z gruchy ni z pietruchy niedźwiedziem _-_

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 12:43 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
No cóż, ale musiał być jakiś powód tego, iż na liście bbcośtam, uznao to stworzenie jako niedźwiedź.
Zresztą, ty umieściłeś tylko jedną...jakby to nazwać...obserwacje, owego stworzenia, podczas gdy może być ich więcej i zarazem bardziej dokładnych, niż to...

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 13:26 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Otóż szukałem - nie znalazłem. Jeśli znajdziesz cokolwiek więcej masz ode mnie piwo :)

A lista BCSCC już nie raz dowiodła, że kłamie... Nie licząc tego wilka trzcinowego - spójrzmy np. na wydrę Waitoreke. Jej inna nazwa to Kaurehe, a na liście widnieje jako Kaurehe i Waitoreke - oddzielnie.

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 13:34 
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2006, 10:52
Posty: 1748
Miejscowość: Koserz
"Chupas" napisał(a):
A lista BCSCC już nie raz dowiodła, że kłamie...

Właśnie... Ona przeczy wiarygodności kryptozoologów. Żeby to była lista wszelkich NAZW kryptyd, a to lista "prawdopodobnie istniejących kryptyd" :x. Przydałoby się zbadać jak doszło do jej powstania, i czym kierowali się jej twórcy, umieszczając tam dane zwierzę.

_________________
Image
Image
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
                                                                    Albert Einstein


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 13:41 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Ale co sie tak czepiacie tej listy....lista ta stworzona została dobre 15-25 lat....wiele w tym czasie się zmieniło...

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 14:04 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
No skoro to taka bardzo poważna i szanująca się organizacja to ruszy tyłek i poprawi to co błędne?? Widać 15 lat to za mało żeby poprawić kilkanaście błędów :/

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 14:11 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Czy to jest aż tak poważna organizacja....raczej labo zdecydowanie NIE.
Trza czekać, aż znajdzie sie ktoś kto by z lekka "odpicował" tą liste.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 14:11 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Czekać? Może sami to zrobimy? : P Jak na razie troszkę błędów znaleźliśmy.

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 14:30 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Cóz...już gdzieś tu mowiłem o tym, a możei nie mówiłem, ale to jest wielkie przedsięwzięcie.
A błedów napewno jest "kilkanaście".

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 17:59 
Redaktor
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sie 2006, 12:00
Posty: 881
Wracając do tematu:
Po pierwsze Khodumodumo nie powinnien być kryptydą, jes to legenda jak wiele innych ale byc moze oparta na jakiś prawdziwych zjawiskach-być może pogodowych, trzęsieniach ziemi czy czymś innym. Podobnie jak w legendach np. indian czy ludów starożytnych takich jak mezopotamia, takich nieokreślonych stworów pojawia sie dużo, toż nie nalezy się dziwic że Bantu- tubylczy lud afrykańsk jest ich pozbawiony. Ale przypomnijcie sobie legedy o niedźwiedziu z nandi, mngwie czy mokele mbeme........czym kieruja się ludy stwarzając takie legendy-prawdziwym odzwierciedleniem rzeczywistości (nie zawsze musza to być zwierzęta, czasami zjawiska przyrodnicze) czy tylko własnym folklorem.

_________________
dzika przyroda. exploracja i odkrycia zoologiczne. wild fauna & flora notes. from quatl pietrzak/quatlwork . 2008-2017.


Ostatnio edytowany przez quatl pietrzak, 16 Gru 2006, 18:02, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Khodumodumo (Kammapa)
PostWysłany: 16 Gru 2006, 19:11 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Mar 2006, 09:31
Posty: 947
Miejscowość: Przemyśl
Wegług mnie to tylko legenda- nie słyszałem ŻADNYCH relacji, dokumentów, zdjęć niczego. :zly:

_________________
<i><b>"ale większość to prawdopodobnie gatunki typu "co ty tu k***a robisz" - czyli takie, które normalnie zamieszkują/zamieszkiwały inny rejon świata"</b></i> <i>[size=120]Ivellios[/size]</i>


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 19 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group