Znalazłem coś, co nadaje się chyba na tą stronę.
Kod:
Z kim krzyżowali się ludzie?
Wyniki badań zaprezentowane na spotkaniu Royal Society wskazują, że populacja Ziemi jest wynikiem krzyżowania się Homo sapiens z neandertalczykami, denisowianami, a nawet niezidentyfikowanym dotąd podgatunkiem, który żył w Azji przed kilkudziesięcioma tysiącami lat. Czy zrewolucjonizuje to wiedzę o początkach człowieka?
____________________
Prof. Mark Thomas (ur. 1954) - genetyk ewolucyjny z University College of London w przemówieniu na spotkaniu Royal Society z 18 listopada br., tak podsumował obraz ziemskiej populacji w świetle najnowszych badań: „Wydaje się, że patrzymy na świat rodem z Tolkiena, który zamieszkują różne populacje humanoidalnych istot.”
Jego opinia wiązała się z zaprezentowaniem przez badaczy uzupełnionego genomu neandertalczyka oraz tzw. człowieka z jaskini Denisowa - mało znanego podgatunku zidentyfikowanego w 2010 r. w oparciu o szczątkowe znaleziska na Ałtaju. Pracami nad tym kierowali prof. David Reich z Harvard Medical School oraz prof. Svante Pääbo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku.
Do badań użyto materiałów znalezionych we wspomnianej jaskini Denisowa (Kraj Ałtajski, Rosja), w prehistorii zamieszkiwanej naprzemiennie przez Homo sapiens i konkurujące z nim gatunki. Analizując genom „denisowian” Reich ustalił, że krzyżowali się oni z neandertalczykami oraz przodkami dzisiejszych mieszkańców Chin i innych części Azji Wschodniej oraz Oceanii. Co najciekawsze, mieszali się również z innym niezidentyfikowanym gatunkiem, który nie był ani człowiekiem współczesnym, ani neandertalczykiem i żył na Ziemi przed 30-50 tys. lat.
Chris Springer - paleoantropolog z Londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej (który nie brał udziału a badaniach) uznał, że tajemniczy podgatunek człowieka mógł być spokrewniony z tzw. człowiekiem heidelberskim, uznawanym za pomost między Homo erectus a neandertalczykami.
Przedstawione wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiedzę o początkach człowieka, bowiem sugerują, co odpowiada za genetyczną różnorodność współczesnych mieszkańców Ziemi. Według dotychczasowych szacunków, większość ludzi posiada ok. 2% domieszki genów neandertalskich, zaś niektóre grupy ludności - jak Papuasi czy Aborygeni - 4% DNA zbieżnego z denisowanami.
Źródło:
http://www.infra.org.pl/nauka/czowiek/1 ... -si-ludzie