KryptoZoo
https://www.kryptozoologia.pl/forum/

Tyranozaur padlinożercą ?
https://www.kryptozoologia.pl/forum/viewtopic.php?f=27&t=1103
Strona 1 z 2

Autor:  user [ 29 Lip 2007, 10:26 ]
Temat postu:  Tyranozaur padlinożercą ?

Jak myślicie czy tyranozaur był drapieżnikiem czy padlinożercom ?
Dowody przemawiające za drapieżnym tyranozaurem:
- duże oczy
- możliwość biegania z prędkościa 40 km/h
- masywne ciało
- duże zęby
  - znaleziono szkielet hadrozaura z śladym po ugryzieniu tyranozaura. Rana się zabliźniła , więc zwierzę po ugryzieniu jeszcze żyło.
Dowody na padlinożercę;
- masa ciała mogła służyć do odstraszanie prawdziwych łowców
- zęby wcale nie musiały słuzyć do zabijania ofiat
- kawałek mózgu odpowiedzialny za węch jest gigantyczny , tymczasem za wzrok skarłowaciały
- krótkie kończyny przednie uniemożliwiały przetrzymanie zdobyczy.

  Czy według was tyranozaur był drapieżnikiem czy padlinożercom ? Czy może i tym i tym jednocześnie.

Autor:  Tryk [ 29 Lip 2007, 10:47 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Moim zdaniem kiedy nie musiał polować to tego nie robł, ale kiedy nie było padliny musial zabijać, takie jest moje zdanie...

Autor:  FiFi [ 29 Lip 2007, 11:42 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Zgadzam się z Trykiem...
Tyranozaur był raczej drapieżnikiem, ale możliwe jest to, że gdy znalazł inne dinozaury "konsumujące" martwe zwierzę po prostu je płoszył i zjadał ich zdobycz.

Autor:  Virgo C. [ 08 Wrz 2007, 12:20 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

user napisał(a):
- możliwość biegania z prędkościa 40 km/h

Zmartwie Cię ale naukowcy obalili już ten pogląd. Szczegóły poniżej:

Przekrój nr 36 napisał(a):
Drepczący T.rex

Smutna wiadomość dla miłośników dinozaurów. Król potworów - Tyrannosaurus rex - może i miał straszliwą paszczę, ale biegacz był z niego marny. Mit o pędzącym, zwinnym gigancie obalili niezależnie Amerykanie ze Stanford University i naukowcy z brytyjskiego University of Manchester. Jeszcze niedawno spekulowano, że słynny dinozaur mógł biegać około 40 kilometrów na godzinę. Aby sprawdzić tę opinię, paleontolodzy z Manchesteru wprowadzili do komputera dane o budowie szkieletu tyranozaura i prawdopodobnej budowie jego mięśni. Potem przeprowadzili miliony symulacji ruchu zwierzęcia o różnych parametrach i w różnych warunkach. Badacze zdecydowali przy tym, że nie będą w swej pracy korzystać z analogii do budowy i ruchu żadnego ze współczesnych zwierząt, bo sfałszowałoby to wynik modelowania.
I w ten sposób dowiedzieliśmy się, że najsłynniejszy dinozaur wyciągał niecałe 30 kilometrów na godzinę. A i to najprawdopodobniej na krótkich dystansach. Dla porównania: sprinterzy pokonują sto metrów ze średnią prędkością niemal 40 kilometrów na godzinę.
Ale to nie wszystko. O ile tempo biegu tyranozaura nie było imponujące, o tyle jego zwrotność była wprost tragiczna. Analiza komputerowa naukowców ze Stanfordu wykazała, że biegnący tyranozaur potrzebował kilku sekund, by zakręcić o 45 stopni! - Wszystko za sprawą ogromnej bezwładności rozpędzonej cielska - tłumaczą Amerykanie. - Niektórzy twierdzą, że Tyranozaur ważył trzy-cztery tony. To niemożliwe, musiał ważyć dwa razy więcej - wyjaśniali w rozmowie z serwisem BBC. Oznacza to, że wielkiego drapieżnika mogły z łatwością robić w konia mniejsze, zwinne zwierzęta

Autor:  Gollum [ 05 Kwi 2008, 16:38 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

No to połączmy obie opinie w jedno. Gdy mógł, to zapolował. Były wszak dinozaury wolniejsze i mniej zwrotnie od niego, że wspomnę prawie wszstkie sauropody.
Gdy nie mógł, zostawał padlinożercą.

Autor:  Pawel [ 06 Kwi 2008, 20:35 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Pod koniec Kredy w Am. Pół nie było już zauropodów...

Autor:  Gollum [ 06 Kwi 2008, 21:19 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Ale żyły np. potężne i niezbyt szybkie triceratopsy. I parę innych gatunków też by się znalazło

Autor:  Virgo C. [ 27 Kwi 2008, 12:37 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Kura, którą dzisiaj była na obiad to najbliższy przodek Tyranozaura ;)

Autor:  Mangel [ 08 Maj 2008, 23:00 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Kurcze, coś tak czułem że ona jakaś taka mniej zwykła... :D

A tak na marginesie, o uszy mi się obiło że T.R był bardzo ładnie... opierzony. :D

Autor:  Hamtaro [ 09 Maj 2008, 09:23 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Niektóre dinozaury miały podobno upierzenie. Czemu więc nie Tyranozaur.

Autor:  Barecki [ 16 Gru 2008, 08:43 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Mam dla was ciekawą teorię podobno tytanozaur do 13 roku życia był mały i pokryty piórami dopiero po ukończeniu 13 lat kształtował się na tyrana o sile naciku szczęk prawie 4 tony.Sposób polowania mógł przebiegać  w ten sposób:
Młode osobniki nie miał możliwości powalić ofiary więc zapędzały go w strone miejsca gdzie czekał starszy osobnik:)

Autor:  Mangel [ 16 Gru 2008, 11:03 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Barecki, że niby takie rodzinne barbecue? No wybacz ale:
- Tyranozaur raczej stadny nie był,
- wątpie aby zajmował się potomstwem,
- szczerze wątpie czy miał tyle mózgu by umieć polować wspólnie,
- wątpie by wypracował jakąkolwiek strategię poza "znajdź - zjedz".

Autor:  pawel911 [ 16 Gru 2008, 16:35 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Napewno jadł co mu wpadło do pyska i był pół-padlinożercą pół-drapieżnikiem. Polował przeważnie na chore i stare lub dzieci zwierzęta a co do triceratopsa to wątpie, żeby osobnika w sile wieku atakował szczególnie, że to zwierzęta stadne chyba były.

Autor:  Barecki [ 17 Gru 2008, 08:45 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

To nie jest moja teoria ja tylko przedstawiam fakty lecz podobno dbał o swoje potomstwo, a żadna specjalnie trudna taktyka to to nie była i stadny tu moge sie zgodzić ,ale tyranozaur jest mądrzejszy niż myślisz:)

Autor:  keron [ 17 Gru 2008, 08:49 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

jedni naukowo udowadniają jego padlinożerność.....inni także naukowo..drapieżnictwo. Na 100% nigdy się nie dowiemy, przyroda zaskakuje swoimi rozwiązaniami...możne posiadał swego rodzaju specjalizację. Osobiście uważam, że czasem ciężko oddzielić jedno od drugiego, wręcz nie uda się tego zrobić nawet z niektórymi dziś żyjącymi gatunkami. Polują a także nie gardzą padliną..wiec kim są? Przypuszczam, że głownie był padlinożercą, przemawia za tym to, iż posiadał olbrzymie płaty węchowe adekwatne do dzisiejszych sępów i także proporcjonalne jeśli chodzi o wielkość zwierzęcia. Poza tym jaki typowy drapieżnik rezygnuje całkowicie z przednich kończyn (w przypadku T.R. ulegały one zanikowi, były już nie przydatne do niczego..nawet po brzuszku nie mógł się podrapać, a co dopiero przytrzymać ofiarę) , które jednak w walce z ofiarą są niesamowicie przydatne. Pewnie nie gardził chorym, osłabionym zwierzęciem.

Autor:  Mangel [ 17 Gru 2008, 13:56 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Barecki, a gdzie schowałeś jakiegoś T.R że mówisz że jest tak inteligentny?
"Podobno dbał o potomstwo", ja "podobno widziałem UFO".
Nie trudna taktyka? Ustalenie taktyki ataku to olbrzymia trudnośc. Wymaga ustalenia zmiennych, doboru uczestników do konkretnych zadań, koordynacji i komunikacji na poziomie którego T.R nie osiągnął. Skąd wiem że tak było? Poczytaj troche o badaniach nad wielkością jego mózgu i poszczególnych jego "kawałków", dowiesz się co czynisz.

Autor:  Barecki [ 17 Gru 2008, 17:47 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Mangel ja to słyszałem w programie to nie jest moja opinia:) No tak a człowiek neandertalski miał większą powierzchnię mózgu o 30% od nas a jednak był mniej rozwinięty ale nic nigdy nie będzie wiadomo.......

Autor:  Mangel [ 17 Gru 2008, 18:01 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Barecki, mniej rozwinięty? Neandertalczyk przeprowadzał amputacje! Są dowody ze miał religię gdy my mieliśmy ledwo banany, tworzył bardzo wyspecjalizowane narzędzia... No bez urazy, wiesz o czym piszesz?

Autor:  damJ [ 17 Gru 2008, 18:49 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Dobra może nie jestem jakimś  specjalistą ale się wypowiem. Wszyscy mówicie że Tyranozaur miał zbyt krótkie przednie kończyny, ale popatrzcie sobie na Karnotaura. Miał bardzo krótkie kończyny, ale był drapieżnikiem. Nie mniej uważam że Tyranozaur przypominał hieny cętkowane: czasem polował, a czasem żywił się padliną.

Autor:  keron [ 17 Gru 2008, 22:14 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

stwierdzamy więc, że karnotaur był drapieżnikiem? czy może padlinożercą..a możne to i to...wszak za drapieżnictwo TR..jakiś czas temu naukowcy podłożyli by głowę pod topór:)) Jakoś nie wydaję mi się aby karnotaur mógł cokolwiek przytrzymać swoimi rączkami..choć mimo wszystko lepiej uzbrojonymi niż u TR:)

Autor:  pawel911 [ 18 Gru 2008, 16:23 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

ja się zgadzam z damJ i tej wersji sie trzymajmy

Autor:  Barecki [ 18 Gru 2008, 17:19 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Mangel  No przyznam ,że mało wiem na ten temat ,ale ja tego nie wymyśliłem, fakt tu moge ci zwrócić honor zły przykład troche sie pomyliłem ale mniejsza jeszcze raz przepraszam......

Autor:  Pawel [ 22 Gru 2008, 22:35 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Tyranozaur jest uważany za drapieżnika ponieważ w Ameryce Płn. był jedynym drapieżnikiem o dość dużych rozmiarach aby móc polować na duże dinozaury... Nie zapomnijmy że pod koniec okresu kredowego (80-70 mln) było ponad 40 gatunków dinozaurów w Ameryce płn. a już 65 mln. tylko 12 w tym 5 bardzo skąpo reprezentowanych. Tyranozaur był JEDYNYM zwierzęciem o takiej sile aby móc zabić na przykład dorosłego Edmontozaura lub Triceratopsa. A każda nisza musi być zapełniona. Na tej wątłej teorii sugerowano że był drapieżnikiem. Pozatym jaki człowiek pomyślał by że największy z Theropoda żarł cuchnącą padlinę? Jego rozmiary mogły pomagać w odpędzaniu mniejszych dinozaurów od zdobyczy. Pozatym bliski krewniak Albertozaur żył w stadach. Czemu również i nie T-Rex? Znaleziono kilka odkrywek w których znaleziono kości kilkunastu tyranozaurów w 1 miejscu ale nie zyskało to rozgłosu ponieważ odkrywca zmarł. Dopiero w 2007 roku odkopano kilka bardzo zniszczonych szkieletów tyranozaurów blisko siebie. Gdyby nie zwłoka mielibyśmy nawet 20 szkieletów tyranozaurów w różnym wieku. Jednakże wiadomość została zagłuszona przez krytyków że kości znajdowały się blisko siebie ponieważ powódź je zmiotła z wielkich terenów. Wiec czemu nie ma tak szczątków innych dinozaurów oraz innych zwierząt? Tego już się raczej nie dowiemy.

Autor:  Pyroraptor [ 23 Gru 2008, 08:09 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Mangel napisał(a):
Barecki, że niby takie rodzinne barbecue? No wybacz ale:
- Tyranozaur raczej stadny nie był,
- wątpie aby zajmował się potomstwem,
- szczerze wątpie czy miał tyle mózgu by umieć polować wspólnie,
- wątpie by wypracował jakąkolwiek strategię poza "znajdź - zjedz".


Krokodyle są prymitywniejsze od dinozaurów, a potomstwem się opiekują. Dlaczego więc dinozaury nie miały ? Co do inteligencji tyranozaura - nie przesadzaj. Jego mózg był podobny do mózgu aligatora. Gdzieś czytałem, że tyranozaur był dwa razy mniej inteligentny od przeciętnego ptaka, czyli inteligentniejszy od krokodyli. A co życia stadnego - znajdowane w pobliżu siebie kilka szkieletów spokrewnionych z tyranozaurem daspletozaura i albertozaura, dlaczego więc tyranozaur okresowo nie łączył się w stada do polowań ?

Autor:  Mangel [ 23 Gru 2008, 08:18 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Pyroraptor, daj przekonywujące dowody stadności TR.
"Inteligentne jak pół ptaki" nie oznacza "inteligentne na tyle by wypracować strategię polowań stadnych".
Porównaj sobie wielkość krokodyla (nawet w tamtych czasach, te gatunki giganty) i TR, nie widzisz różnicy? Z resztą, nigdzie nie słyszałem o odkryciu gniazda TR z rodzicami w tle...

Autor:  Pyroraptor [ 23 Gru 2008, 09:49 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

A czy ja piszę o młodych tyranozaurach z rodzicami ? Napisałem o znalezieniu w jednym miejscu osobników w różnym wieku należących do spokrewnionych  z tyranozaurem rodzajów - daspletozaura i albertozaura. Polecam lekturę angielskiej wikipedii. A co ma wielkość do inteligencji ? To, że zwierzę A jest większe od zwierzęcia B wcale nie oznacza, że A jest mniej inteligentne. Przecież oba zwierzęta mogą mieć takie same EQ (stosunek masy mózgu do masy ciała) i być równie inteligentne.  Z Twojej teorii wynika, że mysz jest inteligentniejsza od człowieka, bo co pisesz ''porównaj sobie wielkości krokodyla (...) i TR). A były i krokodyle wielkości tyranozaura (patrz deinozuch).

Autor:  Mangel [ 23 Gru 2008, 09:54 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Pyroraptor, czy umiejętność czytania ze zrozumieniem zanikła? Pisząc o wielkości miałem na myśli fizyczne możliwości opieki nad młodymi.
Że "znaleziono szkielety różnych wiekowo, spokrewnionych gatunków" to wiesz, jak znajdę obok siebie odciski łap kota i kopyt konia to znaczy że żyją stadnie w symbiozie?
Co do intelektu, już tam ktoś kiedyś udowadniał że nawet średnio inteligentni internauci są inteligentniejsi od TR, jego mózg zwyczajnie był za prosty i zbyt zajęty np zapachami.

Autor:  Pyroraptor [ 02 Sty 2009, 16:24 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Źle zrozumiałem Twój post. W sprawie opieki nad potomstwem - u majazaury  znaleziono dowody na nią (dorosłe osobniki obok gniazd). Majazaura miała 9 m długości. Tyranozaur - 12-13 ( największe okazy - ,,Sue'' ma 12,8 m, a ,,Celeste'' 14,08 m), czyli niewiele większe od majazaury.
Ponadto wieloryby - są większe od tyranozaura a potomstwem się opiekują.

Autor:  Mangel [ 02 Sty 2009, 16:35 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Pyroraptor, kolejna durnota. ;/ Że niby 5 metrów róznicy nie czyni? Gdzie są dowody na opieke nad młodymi i TR, a nie u innych dino? Ty kurcze nie wiesz co piszesz. ;/
I do tego porównanie lądowego gada z wodnym ssakiem, jak rany, opamiętaj się!

Autor:  Pyroraptor [ 02 Sty 2009, 16:42 ]
Temat postu:  Odp: Tyranozaur padlinożercą ?

Mangel napisał(a):
Pyroraptor, kolejna durnota. ;/ Że niby 5 metrów róznicy nie czyni? Gdzie są dowody na opieke nad młodymi i TR, a nie u innych dino? Ty


Zapis kopalny jest niekompletny. Przecież nie wszystkie tyranozaury, które stapały po ziemi zachowały się. Ponieważ w późnej kredzie w Ameryce Północnej nie było raczej burz piaskowych ani osypujących się wydm mogących zasypać tyranozaura który pilnował gniazdo coś takiego raczej nie ulegnie fosylizacji. A co innego Twojego ,,dowodu'' , co mogły robić trzy daspletozaury w różnym wieku obok siebie ? Przecież dorosły dinozaur mięsożerny raczej odpędzałby inne dinozaury od padliny, a nie konsumował ją wspólnie z nimi.

Strona 1 z 2 Wszystkie czasy w strefie UTC
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/