Kryptozoologia
 
Obecny czas: 18 Kwi 2024, 01:13

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Populacja hominidów.
PostWysłany: 26 Lis 2010, 21:18 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
Jak zapewne wszyscy wiedzą z lekcji biologi aby utrzymać zdrową populację gatunku jest potrzebna odpowiednia liczba osobników tego gatunku.I właśnie ten temat chciałbym poruszyć.Ale najpierw przytoczę parę istotnych faktów.A mianowicie:
-Jak większość biologów na pewno wiecie że aby utrzymać zdrową populację w stadzie(tu mam na myśli naczelne)Potrzeba min.30-40 osobników chyba że zwierzęta łącza się w grupy na okres godów a następnie samica sama wychowuje młode.
W świetle tych podstawowych faktów przyjrzyjmy się relacją o Bigfootcie.Każdy z nas czytał zapewne relacje z spotkań z sasquatchem, yeti itp ale jak przypuszczam że nikt nie trafił na relację opisująca grupę powyżej 3.4 osobników.I właśnie w tech chwili rodzą się inne pytania takie jak jeżeli żyją w dużych stadach to czemu nie możemy ich znaleźć?(skoro w relacjach jeden bigfoot ma 2.40m i waży 200kg) a jeżeli łączą się w pary tylko w celach rozmnażania to w jaki sposób się odnajdują na tka dużym terytorium?

To mój pierwszy artykuł na forum więc proszę o wyrozumiałość ;)

Co wy o tym sądzicie?Czekam na wasze komentarze i przemyślenia.........

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 26 Lis 2010, 22:08 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2009, 19:02
Posty: 266
Miejscowość: Bielsko-Biała
Co ja o tym myślę? Bardzo dobre pytanie. Kiedyś jakiś naukowiec, po wykonaniu jakichś badań oznajmił, że istnienie potwora z Loch Ness i jego przynależność gatunkowa do któregoś z wymarłych plezjozaurów jest możliwa, jeżeli przed milionami lat w jeziorze uwięzionych zostało co najmniej 20 osobników tego gatunku, czyli jedna niewielka populacja.
Nie wiem jak to obliczył i czym się kierował, ale będą tylko marnym studentem mogę powiedzieć, że istnienie populacji w której żyje tak mała liczba osobników jest niemożliwe (z mojego punktu widzenia). Jeżeli populacja miałaby przetrwać jakiś okres czasu, musi liczyć dużo więcej osobników. Mówi o tym reguła 50/500 o której w szkole się nie mówi bo po co. W skrócie powiem, że 50 to bezwzględne minimum liczebności populacji aby mogła się ona rozwijać z zachowaniem jakiejkolwiek różnorodności. Natomiast 500 to liczba osobników przy której rozwój populacji jest niezagrożony (poprawcie mnie jeśli się mylę, pisze z głowy a miałem to dawno).
Ponadto, gatunek który się nie rozwija, zazwyczaj ginie. Nie wiem czy są jakieś szanse, żeby kilka osobników stanowiło populację przez kilka pokoleń, ale na pewno można zapomnieć o różnorodności genów. Jednym słowem populacja w końcu wyginęłaby z powodu efektu założyciela, chyba nie muszę tłumaczyć czemu.
Jest jeszcze opcja, że kryptydy o których mówimy są pozostałością po sporej populacji lub populacjach, które całkiem niedawno zamieszkiwały tamte tereny. Nie ma jednak na to żadnych dowodów.


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 26 Lis 2010, 22:17 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
Ale przyjmując fakt że jeżeli żyła tam kiedyś jakaś bardzo duża populacja to powinniśmy teraz natrafić na jakieś ślady.Bo przecież nic nie może wyginąć nie pozostawiając po sobie żadnych śladów(kości itp)

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 26 Lis 2010, 22:59 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2009, 19:02
Posty: 266
Miejscowość: Bielsko-Biała
No właśnie, nie ma kompletnie nic, więc ta teoria, chociaż dosyć racjonalna musi upaść, chyba że ktoś odnajdzie wielkie cmentarzysko Big Foot. W mitologii sumeryjskiej jest mowa o istotach które dysponowały dosyć zaawansowaną techniką i zamieszkiwały pod powierzchnią ziemi. Nie wiem na ile prawdziwe są te opowieści, nie sądzę też, że Wielka Stopa i spółka mają olbrzymie miasta pod ziemią, ale być może istoty te znalazły swój dom w miejscach, gdzie nikt do tej pory nie szukał. Jeżeli istnieją duże populacje w niedostępnych dla zwykłych śmiertelników miejscach, to bardzo prawdopodobne, że dochodzi do sporadycznych spotkań z ludźmi. Trzeba też uważać w traktowaniu ich jako bezmyślne sierściuchy, nie wiadomo jaki wypracowały sobie system obronny w trakcie swojej ewolucji. Przypominam, że to są jednak tylko domysły, nie stwierdzenia.


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 26 Lis 2010, 23:11 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 18 Lip 2008, 08:14
Posty: 252
a może właśnie wymierają, po wielu gatunkach nie został nawet ślad.A tereny w których jest/był widywany raczej nie zachęcają do badań archeologicznych.


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 27 Lis 2010, 13:02 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
No tak.Ale myślę że jakiś tublec lub myśliwy na pewno znalazł by wcześniej czy później jakiś szkielet czy futro

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 28 Lis 2010, 09:55 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Można założyć że zwierzęta te żyją w bardzo trudno dostępnych obszarach, a niektóre z nich zapuszczają się w pobliże cywilizacji stąd przypadkowe spotkania z ludźmi...

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 28 Lis 2010, 14:55 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
No może. Ale ludzie też zapuszczają się w bardzo odludne tereny (alaski) i na nic nie natrafiają .

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


Ostatnio edytowany przez Ursus, 28 Lis 2010, 15:47, edytowano w sumie 1 raz

Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 28 Lis 2010, 15:06 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Jeżeli populacja jest niewielka a zwierzę jak np. tygrys syberyjski zajmuje duży obszar/terytorium to nie jest to nic dziwnego.

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 28 Lis 2010, 15:51 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
Właśnie jest.Ponieważ jeśli tak by było spotkania były by częstsze,i przypuszczalnie bigfoota spotkał by los taki jak tygrysy syberyjskie czyli bardzo duży spadek liczebność co by przyczyniło się do zagrożenia gatunku

-- 28 Lis 2010, 17:58 --

Przy okazji chciałbym poruszyć temat yeti.Mam na myśli że yeti mógł by być niedźwiedziem tybetański.

Dla nie wtajemniczonych http://pl.wikipedia.org/wiki/Nied%C5%BA ... C4%99kitny

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 28 Lis 2010, 17:30 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Według mnie tak by było gdybyśmy przyjęli że bigfoot żyje stadnie jak naczelne, a na to nie ma dowodów, wszakże większość obserwacji to pojedyncze osobniki....

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 28 Lis 2010, 17:48 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Populacje kryptyd mogą żyć w słabo zaludnionych obszarach. Na przykład. Melanoplus spretus (gatunek szarańczy) żył w USA do końca XIX wieku, po czym wyginął gdyż rolnicy orząc ziemie niszczyli jaja szarańczy. Gatunek oficjalnie wymarł, jednak podobno ludzie widują okazy tego gatunku w Yellowstone (jeden żywy okaz widział jakiś entomolog) być może jednak ten gatunek przetrwał.

Podobnie może być z innymi krytydami np. Hominidy mogą żyć w górach.

_________________
Image


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 28 Lis 2010, 18:44 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
Problem tej szarańczy został poruszony w National Geographic i stwierdzono że przypuszczalnie Yellowstone on nie mógłby występować z powodu zbyt zimnego klimatu.

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 01 Gru 2010, 17:15 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2010, 16:59
Posty: 82
Miejscowość: Łomża
Według mnie nawet mała populacja może przetrwać nawet wieki z zachowaniem jako takiej różnorodności genetycznej jeżeli występuje w tej populacji stosunkowo często zjawisko crossingover (sory za pisownie) czyli zamiana części chromosomów w ich obrębie. A co do bigfoota to uważam że mogą one zamieszkiwać jaskinie, o których się jeszcze nie dowiedzielismy, jeżeli natomiast żyja w rozproszeniu to mogą mieć jakis sposób na odnalezienie siebie w okresie godów, np wilki kontaktują się ze soba na przestrzeni kilometrow za pomocą wycia. homonidy moga tez posiadać także prymitywne miasta w jaskiniach. Co zaś tyczy się potwora z loch nes to mógł on przez wieki dostosować się do warunków panujacych w jeziorze, oraz zmniejszyć wymiary ciała. ogladałem kiedyś program o gatunku ryby ktory w europie został praktycznie wyłowiony ale przetrwał w skandynawi i przez zmniejszenie zormiarów ciała zasiedlił tamtejsze jeziora przynajmniej kilka. Takie przynajmniej mam teorie.


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 01 Gru 2010, 17:38 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Hominidy mogą żyć bardzo długo np. 150 lat, dzięki temu mogą żyć w rozproszeniu i spotykać się w okresie godowym. A Nessie? Również mogą być długowieczne (pierwsze relacje pochodzą z początków ubiegłego wieku) i np. ciężarna samica węża morskiego wpłynęła rzeką do jeziora (zabłądziła uciekając przed drapieżnikiem?) była jeszcze młoda i dość mała. W loch Ness urodziła młode i urosła (stąd różnice w opisie Nessie)

_________________
Image


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 02 Gru 2010, 11:01 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2010, 16:59
Posty: 82
Miejscowość: Łomża
to prawda niektóre gatunki zwierząt mogą żyć ponad sto lat, przykładem tego jest jesiotr. A nie zdziwił bym się jakby okazało się że gdzieś w himalajach albo gdzieś na wyżynie mongolskiej ktoś odnalazł ruiny prymitywnej cywilizacji niekoniecznie należącej do ludzi.


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 02 Gru 2010, 14:23 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
Nie no bez przesady w himalajach ludzie mają problem dom zbudować a co dopiero jakiś bigfoot miasto!

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 02 Gru 2010, 20:39 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany

Rejestracja: 19 Lip 2010, 17:15
Posty: 74
Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski
Być może Wielka Stopa i podobne formy tworzą rodziny. Tak min. przedstawiał jeden traper, piszę o tym w książce "Poczet potworów letnich". Podobnie też gdzieś czytałem o pewnym milicjancie w dawnej republice ZSRR w Azji Środkowej porwanym tymczasowo przez parę hominidów.
Co do Nessi to wzmianki o nim mają już ponad tysiąc lat. Jakaś populacja zwierząt mieszka tam prawdopodobnie od 10 tys. lat jak jezioro zostało odcięte od oceanu.


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 03 Gru 2010, 11:38 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lis 2010, 16:59
Posty: 82
Miejscowość: Łomża
Czytałem poczet potworów letnich, lepiej opisane jest w książce na tropie nieznanych zwierząt, opisane są tam różne homonidy, jest zamieszczona informacja o spotkaniu yeti i zdobycznym z tego spotkania skalpie. A co do tego że są problemy ze zbudowaniem domu to nie wiem ale w chile inkowie budowali lepsze drogi niż u nas a używali prymitywnych narzędzi, budowali wspaniałe miasta na szczytach gór, to dlaczego by nie mogło istnieć miasto w górze albo w sieci tuneli i jaskiń?


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 03 Gru 2010, 13:15 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
Bo kolego jest różnica między Andami a Himalajami zarówno geologiczna jak i klimatyczna!

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 23 Kwi 2011, 14:02 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany

Rejestracja: 19 Lip 2010, 17:15
Posty: 74
Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski
Parę lat temu pomagałem cioci mojego znajomego na działce. Zobaczyłem wtedy figurę głowy bardzo przypominającą opis głowy Yeti. Przywieziona została z Norwegii gdzie te stwory zwie się trollami. Są podobno liczne.


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 26 Kwi 2011, 17:47 
Początkujący
Początkujący

Rejestracja: 18 Lip 2010, 23:33
Posty: 25
Yeti a Trole to zupełnie co innego.... co do Norwegi to masz racje , jest to miejsce niby ich wystepowania, powstał o tym nawet film niby dokumentalny


Zgłoś ten post
 Profil 
 
 Temat postu: Re: Populacja hominidów.
PostWysłany: 28 Kwi 2011, 17:07 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany

Rejestracja: 19 Lip 2010, 17:15
Posty: 74
Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski
Co do trolli to wcześniej w czasach np. Średniowiecza występowały bardziej licznie w całej Europie, czego dowodem może być szerokie rozpowszechnienie opowieści o nich. Co może wskazywać na obecność w Europie dużego hominida być może spokrewnionego z Yeti czy Bigfoot'em. Spotkałem się z relacją z Hiszpanii o spotkaniu człowieka z jakimś hominidem związany z niezbyt przyjemnymi doznaniami zapachowymi. W XVI albo w XVII wieku ktoś z Radziwiłów trzymał podobno człowieka-niedźwiedzia.


Zgłoś ten post
 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 23 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group