Kryptozoologia
 
Obecny czas: 29 Mar 2024, 06:12

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 06 Paź 2006, 19:53 
Redaktor
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sie 2006, 12:00
Posty: 881
Wielu pewnie się zastanawia nad prawdziwością zjawisk kryptozoologicznych....jest to przecież bardzo ciekawy dział tych nauk które oficjalnie nie ostały uznane za "legalne".
Zastanówmy się więc najpierw czym są dla zoologii kryptydy...to według nauki zwierzęta? nie uznawane za istniejące a jedynie za fantazje człowieka..dla naukowców nieznane zwierzeta to te które istnieją ale nie zostały odkryte.....bo mimo wszystko jeśli jakieś zwierzę zostanie gdzieś zarejestrowane(np. nowe gatunki lemurów,delfiny, owady, itd.) to prawdę powiedziawszy zostanie opisane..a w przypadku kryptyd tak nie jest...
Zatem co robi zoologia w tej sprawie....na razie nic..powiem jedno kryptydy nie są uznawanie przez zoologię i choć wydaje się to prozaiczne głównie dlatego ...że za mało jest kryptozoologów...a wiele tych mało znanych kryptyd pochodzi z tych terenów które nawet nie odwiedzał żaden zoolog.Ale nie zagłębiam sie już tu....

_________________
dzika przyroda. exploracja i odkrycia zoologiczne. wild fauna & flora notes. from quatl pietrzak/quatlwork . 2008-2017.


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 06 Paź 2006, 20:03 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Cóż...do dziś krypto i zoologia to 2 różne bajki...niestety bardzo RÓŻNE.
Kryptozoologia - nauka zajmująca się zwierzętami nie uznawanymi przez oficjalną zoologie.
Przykłady - YETI, NESSIE.
Tylko 2 przykłady, a sieją takie spustoszenia....dla niedowiarków spójrzta no na fora wszelakie i tam kryptozoologia na srrio nie jest uznawana....głównie przez te 2 przykłady.

Zresztą po co ja to pisze ??
O tym każdy wie....

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 15 Gru 2006, 21:01 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
Ech....a pomyśleć, że ja kiedyś byłem święcie przekonany, że kryptozoologia to konwencjonalna nauka, że jest normalnych działem zoologii, tak jak dajmy na to ichtiologia czy ornitologia..... :(
Prawda boli....ech...zwłaszcza prawda o kierunku, w który zmierza współczesna nauka.
Aż chce się powiedzieć: ,,Gdzie sie podziały, tamte prywatki.....?....."

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 15 Gru 2006, 23:31 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 15:01
Posty: 2303
"Schnappi" napisał(a):
kryptozoologia to konwencjonalna nauka, że jest normalnych działem zoologii, tak jak dajmy na to ichtiologia czy ornitologia
Tak jeszcze sobie będziemy długo marzyć, i marzyć będą nasze wnuki...
Po prostu większa część oficjalnej nauki traktuje kryptozoologię jak jakiś wymysł i olewa sikiem okrężnym starania o uznanie kryptozoologii za dziedzinę nauki oraz osiągnięcia kryptozoologów. A jak jakiś naukowiec z dyplomem "wyskoczy" i powie o kryptozoologii coś in plus czy opowie się za istnieniem np yeti, to cała reszta naukowców miesza go z błotem...

Sytuacja podobna jak w przypadku zjawisk paranormalnych... jaka w tym roku była w Wielkiej Brytanii afera po naukowej konferencji poświęconej telepatii. Ludzie z dyplomami i tytułami zostali zbesztani za uznanie telepatii za zjawisko naprawdę istniejące oraz za przedstawienie dowodów na jej istnienie (które reszta naukowców uznała za "bzdurne")

_________________
https://www.ivellios.com/


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 16 Gru 2006, 00:00 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
.........zoologia utraciła całego swojego ducha - gdy zaczynano dopiero opisywać gatunki, każdy naukowiec na wieś o ewentualnym nowym gatunku aż rwał się, żeby szukać dowodów, marzył o tym, że to on go pierwszy opisze......to była PRAWDZIWA NAUKA, tak nauka i w dzisiejszych czasach powinna wyglądac, rozwijać się, szukać gdzie popadnie, a nie zamykać się na wszystko, bo ,,nie ma dowodów" albo nawet że ,,teoria ewolucji wyklucza istnienie takiego zwierzęcia"
Doszło to tego, że nie stan wiedzy i teorie dobierane są do odkryć, ale odkrycia do teorii i stanu wiedzy........... :( :(

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 16 Gru 2006, 09:19 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Wiesz Schnappi... Ja traktuję kryptozoologię trochę inaczej. Choć sama nazwa brzmi ewidentnie jak nauka, to dla mnie jest czymś w rodzaju... hmmm.... "religii" :) Każda religia ma swoje przykazania, kodeks, prawa, dogmat, księge itp. Dla mnie w kryptozoologii głównym celem, czyli tak jakby przykazaniem, jest udowodnić, że to stworzenie istnieje lub nie. Osobiście nie mam żadnej chęci zabłyśnięcia w naukowym światku, a tylko udowodnienia przed samym sobą, że to isnieje lub nie istnieje. I to jest dla mnie najwyższy cel mojej pracy - a najwyższą nagrodą dowód :) A jak się ma cel, to ma się wiarę w swoją pracę.

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 16 Gru 2006, 11:29 
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2006, 10:52
Posty: 1748
Miejscowość: Koserz
"Ivellios" napisał(a):
"Schnappi" napisał(a):
kryptozoologia to konwencjonalna nauka, że jest normalnych działem zoologii, tak jak dajmy na to ichtiologia czy ornitologia
Tak jeszcze sobie będziemy długo marzyć, i marzyć będą nasze wnuki...

Artykuł "kryptyda" na Wikipedii jest "Zalążkiem artykułu związanego z biologią :sindbad: . Nie jest tak żle ;).

_________________
Image
Image
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
                                                                    Albert Einstein


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 16 Gru 2006, 14:08 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Cóż nasze forum staje się po mału rozpoznawalne
http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?p=21634#21634 (głównie te wypowiedzi ostatnie)
Ale co tu sie kłócić.....ja mam swoje zdanie.....ty/wy masz/macie swoje zdanie.
I na tym zakończe to zdanie.




[size=7px]poczekamy...zobaczymy.... :D [/size]

_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Kiedrzu, 16 Gru 2006, 14:28, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 16 Gru 2006, 14:13 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Ale żeś linka dał... akurat do tego tematu w którym gadamy :P

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 16 Gru 2006, 14:28 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
O cholera...mój błąd :P [size=7px]to pewnia sprawka tego taniego wina za 2.15 ;)[/size]
Poprawka.....dwukrotna jakby co ;).
http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?p=21634#21634

_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Kiedrzu, 16 Gru 2006, 14:29, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 16 Gru 2006, 15:29 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Wiesz... tą stronę tam znają bo nikifoor podał linka :P

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 16 Gru 2006, 15:33 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
Mimo wszystko wg mnie nie prezentują tam takiego ograniczenia, jakiego można by się spodziewać, a co do opinii na temat zeznań świadków - mają sporo racji.

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 16 Gru 2006, 15:55 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 15:01
Posty: 2303
Sorry ale nie mogłem się powstrzymać przed napisaniem tego co niżej :P

Cytuj:
Wiara w rzeczy niewiarygodne może się skończyć tylko wpadką do jakiejś sekty.

Taaak, moje drogie dzieci. Kryptozoologia to ZUO.
Cytuj:
,, Nie twierdzę że kryptozoolodzy przyczynili się do odkrycia tego stworka,,

Nie przyczynili się do żadnego odkrycia gdyż ich metoda działalności to spisywanie oraz powielanie i propagowanie niesprawdzonych podań a to nie wymaga zbyt intensywnej pracy terenowej w niedostępnych miejscach tylko postawienia kilku piw gadatliwym autochtonom.

Gdzieś to już słyszałem...
Kolejny, który opowiada głupoty, nie poczytawszy choćby o wyprawach organizowanych przez kryptozoologów.

A co do ostatniej wypowiedzi Macroclemmys to chyba kolego nie zrozumiałeś do końca sensu mojej wypowiedzi znajdującej się kilka postów wyżej :P

Czytanie ze zrozumieniem. Umiejętność w dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotykana...

_________________
https://www.ivellios.com/


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 16 Gru 2006, 16:04 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
Wiedza o kryptozoologii ogólnie jest często denna..np. spotkałem sie gdzieś z budzącym współczucie dla autora tych słów poglądem na temat Yeti, WS itp., że ,,yeti pewnie nie istnieje - przeciez tylko coś ślady zostawia, nikt tego nie widział."......... ;]

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 24 Gru 2006, 01:49 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 15:01
Posty: 2303
"Chupas" napisał(a):
W takim razie nawyzywam twojej matce od k*rw i ladacznic - ciekawe czy zniesiesz to dobrze

Chupas - od tej strony ciebie nie znałem :| Opamiętaj się na przyszłość...

A pan jaśnie oświecony Macroclemmys wciąż nie rozumie sensu moich wypowiedzi, jak również nie wie, że kryptozoolodzy dzielą się na dwie grupy, na tych, którym zależy tylko i wyłącznie na kasie i sławie i na tych, którym zależy tylko na przekazaniu wiedzy i informacji o jakimśtam nowym zwierzęciu. Pan jaśnie oświecony Macroclemmys ocenia więc całą kryptozoologię przez pryzmat tylko tej pierwszej grupy.

Szkoda słów...

Apeluję po raz wtóry do pana jaśnie oświeconego Macroclemmys'a o czytanie ze zrozumieniem...

_________________
https://www.ivellios.com/


Ostatnio edytowany przez Ivellios, 24 Gru 2006, 01:51, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 24 Gru 2006, 07:50 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
"Ivellios" napisał(a):
"Chupas" napisał(a):
W takim razie nawyzywam twojej matce od k*rw i ladacznic - ciekawe czy zniesiesz to dobrze

Chupas - od tej strony ciebie nie znałem :| Opamiętaj się na przyszłość...


Ej, ja mu tylko dobitnie wyjaśniłem, że obrażanie czyichś zainteresowań nie jest miłe. :?

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 24 Gru 2006, 14:42 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 15:01
Posty: 2303
Może trochę zbyt dobitnie.
Dobra, poczekamy co napiszą...

_________________
https://www.ivellios.com/


 Profil 
 
 Temat postu: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 24 Gru 2006, 21:08 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
No i nawet życzeń świątecznych nie mogę im złożyć przez tego bana. :/

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 07 Lis 2015, 20:31 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany

Rejestracja: 01 Lut 2015, 13:54
Posty: 90
Schnappi napisał(a):
.........zoologia utraciła całego swojego ducha - gdy zaczynano dopiero opisywać gatunki, każdy naukowiec na wieś o ewentualnym nowym gatunku aż rwał się, żeby szukać dowodów, marzył o tym, że to on go pierwszy opisze......to była PRAWDZIWA NAUKA, tak nauka i w dzisiejszych czasach powinna wyglądac, rozwijać się, szukać gdzie popadnie, a nie zamykać się na wszystko, bo ,,nie ma dowodów" albo nawet że ,,teoria ewolucji wyklucza istnienie takiego zwierzęcia"
Doszło to tego, że nie stan wiedzy i teorie dobierane są do odkryć, ale odkrycia do teorii i stanu wiedzy........... :( :(


Ja doszedłem do wniosku, że wina w sporze między kryptozoologami a zoologami jest po obu stronach. Ale bardziej jednak po stronie zoologów, bo to oni spowodowali rozłam. Nie jest to oczywiście wina nauki, która jest po prostu techniką poznawania świata, tylko ludzi i ich kompleksów. Naukowcy pod wpływem tych ostatnich nie zachowują się niestety jak ludzie wiedzy, tylko jak bezmyślne stado zwierząt, zadziobujące odmieńców. Zoolodzy mają 3 takie kompleksy o charakterze podbudowujących pychę grupową ideologii:
- oświeceniowy materializm, który każe im mieć na wszystko materialne, namacalne dowody. Najlepiej żywy egzemplarz. Jeśli ktoś ma wyłącznie dowody niematerialne, to się go po prostu wyśmiewa. Problem w tym, że żeby mieć oczywiste dowody materialne, przeważnie trzeba mieć najpierw właśnie niematerialne i mniej jednoznaczne dowody materialne... Nie można ludzi zniechęcać do ich zdobywania, bo w przeciwnym razie spowalnia się rozwój nauki. Poza tym, ważne są nie tylko materialne dowody, ale i logika. Ona jednak, jako coś niematerialnego, nie jest często u naukowców w cenie :-[ . Materializm jest baaardzo wygodny, bo nobilituje właśnie miernotę, która nie umie logicznie myśleć, tylko której trzeba wszystko pokazać i wcisnąć do ręki,
- oświeceniowa pogarda dla wiedzy przednaukowej: dla wiedzy ludów pierwotnych, folkloru, wieści gminnej. Pamiętam, jak rozmawiałem z ornitologiem, który wątpił w prawdziwość twierdzeń chłopa, który jako ptaka spotkanego na swoim polu wskazał dropia. Ornitolog wątpił tylko na tej podstawie, że nie był to wykształcony zoolog. A co niby jest nieprawdopodobnego w przelotnym pokazaniu się w Polsce ptaka, który żył tutaj jeszcze niedawno? Nawet, jeśli to jest Podlasie, a nie Polska północno-zachodnia. Pogardę dla znachorów plemiennych podważyła nowoczesna medycyna, wskazująca, że mają oni naprawdę rozległą, choć pozbawioną naukowej ścisłości wiedzę, ale gdzie indziej mit ma się doskonale, bo podbudowuje ego panów z tytułami "dr" i "prof.". Oczywiście, pogarda dla świata przednaukowego nie przeszkadza naukowcom formułować bez ryzykowania opinią hipotez, opartych głównie na własnej wyobraźni. Bo zrobił to przecież Wielki Pan Naukowiec! Znane mi są nawet polskie środowiska naukowe, które uległy totalnej demoralizacji, ideologizacji (na tle konformistyczno-sekciarsko-zarobkowym) i zupełnie nie przejmują się już nawet faktami materialnymi, ale wciąż zachowują pozycję wyroczni, bo działa magia tytułów naukowych (akurat nie chodzi tu o zoologów). Tak więc, "naukowość" może ograniczyć się do samych tylko tytułów...
- pozytywistyczne przekonanie, że świat jest już w zasadzie poznany. Nie można więc dokonać już znaczących odkryć, a jedynie pogłębiać te, które mamy za sobą. I znów istnieje mnóstwo dowodów przeciwko temu, jak choćby odkrycie fauny ryftowej czy nowych gatunków wielorybów (!). Jaskinie zostały zbadane tylko na powierzchni i nie wiemy, co się jeszcze w nich kryje. To są tylko sprawy najoczywistsze i najlepiej widoczne, ale np. w "całkowicie przebadanej" Polsce przebadane są tak naprawdę jako tako tylko parki narodowe i rezerwaty, i to raczej nie wszystkie. Jednak mit ma się dobrze, oczywiście znów głównie dlatego, że tak przyjemnie jest czuć się wszechwiedzącym... Jeśli uznajemy, ze wszystko już w zasadzie wiemy, to oczywiście odpuszczamy sobie badanie nowych obszarów, znowu ze stratą dla nauki.

Kryptozoolodzy powstali tak naprawdę jako reakcja na te patologie ludzi, którzy chcą rozwijać naukę, ale są przez jej oficjalnych przedstawicieli zaszczuwani. Stworzyli więc odrębne środowiska. Niestety, bez fachowej opieki naukowców mają one tendencję do przyjmowania charakteru sekt, opartych na wierze w coś, gdy nauka powinna opierać się na logice i faktach, oraz do niewydobywania się ponad poziom wieści gminnej. Oczywiście, naukowcom w to graj; stado utytułowanych może się znów podbudować psychicznie, że ma rację. I tak się to kręci... :-[


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Zoologia a kryptozoologia
PostWysłany: 30 Mar 2017, 15:11 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Gru 2011, 17:20
Posty: 260
Krótko mówiąc zoologom brakuje otwartego umysłu, chęci otworzenia się na inne środowiska i poglądy oraz pokory, a kryptozoologom naukowej metodologii działań i realizmu. Z tym sekciarstwem środowiska kryptozoologów także się zgadzam, na tle amerykańskich niezmordowanych w bieganiu po lasach poszukiwaczy wielkiej stopy, brakuje osób, które łączyły by zapał do poszukiwań nieznanego ze znajomością reguł pracy naukowej. Wydaje mi się że takim pozytywnym wyjątkiem jest np. dr. Karl Shuker (mam nadzieje że jeszcze działa i publikuje).
Co prawda nie śledzę już tematyki tak jak dawniej i nie wiem co się za bardzo dzieje, ale domyślam się że pewnie niewiele i że dziedzina ta niestety powoli obumiera (jeśli nie mam racji to mnie oczywiście poprawcie). Przydałoby się jakieś spektakularne odkrycie, które może by to wszystko jakoś poruszyło jak za dawnych czasów.. ;)


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 20 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group