Kryptozoologia
 
Obecny czas: 19 Kwi 2024, 17:37

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 25 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 14 Kwi 2005, 17:01 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Oto moje pytanko:
Jak myślicie które kryptydy mogą istnieć na pewno , a które nie i są wymyslem ludzi.
Według mnie istnieją na prawdę:
-Champ
-Ogopogo
-Wielka Stopa
-Mokele Mbeme
-Chupi
-Kongamgato
Natomiast nie istnieją:
-Nessi
-Dobra Chu
-Mngawa
-Mapinguari

_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Kiedrzu, 02 Paź 2006, 18:02, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 16 Kwi 2005, 22:16 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 15:01
Posty: 2303
Według mnie istnieją lub istniały:
- Champ
- Chupi
- Dobhar - Chu
- Itzcuintlipotzotli (wiadomo, że wyginął)
Natomiast nie istnieją:
- Nessie
- Morgawr
- Wielka Stopa

Przy tych istniejących zachowały się przynajmniej wiarygodne opisy, czasem wizerunki. Natomiast wątpię w istnienie zwierząt, które rzekomo były filmowane, a filmy je przedstawiające okazywały się być fałszywkami.

_________________
https://www.ivellios.com/


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 30 Wrz 2005, 11:15 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2005, 16:40
Posty: 12
Dlaczego nikt nie wierzy w Nessie?
Może Nessie istniała , ale już nie żyje. :cry:


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 30 Wrz 2005, 17:47 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 15:01
Posty: 2303
Gdyby nie żyła, to chyba nie byłoby nowych relacji :?

_________________
https://www.ivellios.com/


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 02 Paź 2005, 13:04 
Ja tam jestem zbyt wielki laik, by się wypowiadać o istnieniu czegoś bądź nie. Niech to zbadają fachowcy i orzekną.


  
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 02 Paź 2005, 16:59 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Wrz 2005, 16:33
Posty: 50
Miejscowość: Legnica
Cytuj:
Itzcuintlipotzotli (wiadomo, że wyginął)

jak wyginal to czemu jest na liscie BCSCC
wedlug mnie cos tam sie jeszcze uchowalo

dobra nie wierze jedynie w kryptydy ktore sa z legend, mitow aborygenow, plemion afrykanskich....


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 02 Paź 2005, 22:58 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 15:01
Posty: 2303
Wyginął, bo relacje o nim ukazywały się na przełomie wieków XVII i XVIII, ostatnia zaś pochodzi z około 1748 roku. Wtedy to Frances Calderon de la Barca, jezuita, opisał w "Historia Antigua de Mexico" ciało garbatego psa wiszące przy drzwiach gospody.

_________________
https://www.ivellios.com/


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 03 Paź 2005, 15:57 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Wrz 2005, 16:33
Posty: 50
Miejscowość: Legnica
to nie znaczy ze nic sie nie uchowalo
z tego co wiem na liscie BCSCC sa gatunki kryptyd ktore "istnieja" tzn zyja


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 03 Paź 2005, 19:27 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 15:01
Posty: 2303
a skąd to wiesz :?: :twisted:

_________________
https://www.ivellios.com/


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 04 Paź 2005, 11:24 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Wrz 2005, 16:33
Posty: 50
Miejscowość: Legnica
co skad wiem ??


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 04 Paź 2005, 11:26 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 15:01
Posty: 2303
Skąd pewność, że na tej liście są wymienione tylko żyjące obecnie gatunki zwierząt :?: :?

_________________
https://www.ivellios.com/


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 04 Paź 2005, 15:39 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Wrz 2005, 16:33
Posty: 50
Miejscowość: Legnica
jest to lista kryptyd odkrytych w XX wieku wiec w wieku XX musialy jeszcze istniec


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 10 Kwi 2006, 15:53 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Kwi 2006, 10:14
Posty: 98
Cóż, wszystkie kryptydy prawdopodobnie istnieja, choć nie musza być tym, za co je się powszechnie uważa. Mogą to być całkowicie nowe gatunki, jak i zarówno inne rodzaje starych zwierząt... :wink:


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 23 Kwi 2006, 07:58 
Początkujący
Początkujący

Rejestracja: 19 Mar 2006, 10:14
Posty: 23
Moim skromnym zdaniem nie ma sensu wypowiadać się co istnieje albo co nie istnieje.
Według wielu nas coś istnieje bo chcemy żeby istniało, a coś nie istnieje bo chcemy żeby nie istniało. (tylu powtóżen nigdy nie napisalem) Właśnie dlatego ludzie wypowiadający się na ten temat że coś nie istnieje, starają się znaleźć wszystkie możliwe dowody że nieistnieje. Np. nessie ludzie ze szkocji strają się udowodnić ze nie istnieje bo turystyka by opadła.


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 14 Maj 2006, 13:42 
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2006, 10:52
Posty: 1748
Miejscowość: Koserz
bcscc... ludzie przeciez ta lista jest całkowicie niewiarygodna!!!!! znalazłem tam np. dodo a nie mogłem odszukać alki olbrzymiej to jakiś obłęd! do tego jeszcze napisano tam o krakenie a istnienie tak olbrzymiego stworzenia wyklucza nie tylko ewolucja ale także logika przeciez on nie miał by warunków do życia nawet w rowie mariańskim!

_________________
Image
Image
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
                                                                    Albert Einstein


Ostatnio edytowany przez nikifoor, 05 Cze 2006, 15:59, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 15 Maj 2006, 15:30 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Kwi 2006, 10:14
Posty: 98
Niedawno kraken doczekał się oficjalnego uznania przez naukę...


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 18 Maj 2006, 14:26 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Kwi 2006, 17:41
Posty: 14
Miejscowość: gaj
Krakeny na 100% istnieją - jak napisała Papuga zostały już uznane za gatunek zwierząt, co prawda mało pozany ale istniejący - bo gdyby nie istniał to co to zostało wyłowione??? http://www.rafy.pl/artyk_squid.php


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 20 Maj 2006, 07:27 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Ja natomiast , coraz mocniej wątpie w istnienie pterozaurów i Mokele-Mbeme..... :? .

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 20 Maj 2006, 10:04 
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2006, 10:52
Posty: 1748
Miejscowość: Koserz
"Papuga" napisał(a):
Niedawno kraken doczekał się oficjalnego uznania przez naukę...

no tak ale nie takich rozmiarów bo w istnienie 25- czy nawet 50-metrowych kałamarnic nie wątpie i nigdy nie watpiłęm

[size=9px][ Dodano: 2006-06-05, 18:03 ][/size]
No dobra istnieją czy nie istnieją?
istnieje:
-yeti
-wilk workowaty
-tygrys queenslandziki
-chupa
i wiele innych :)
nie istnieje:
-nessie
-człowiek-sowa
-napewno większośc rzekomych dinozaurów
wilekimi zagadkami są wielka stopa, mamantu(mamut syberyjski)

_________________
Image
Image
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
                                                                    Albert Einstein


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 25 Gru 2006, 18:59 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
A jam wielką chotę dłużej się rozpisać....i tak właśnie zrobię.

Uważam, że oceany wciąż są jeszcze bardzo słabo poznane jestem gotów uwierzyć w większośc kryptyd morskich, choćby tych bardzo dużych czy niezwykłych. Głęboko wierzę w istnienie zarówno wielu oceanicznych kryptyd takich jak:
- Caddy,
- zwierzęta przypominające mozazaury lub morskie krorkodyle, takei jak te widziane przez - załogi okrętów podwodnych U-28 i UB-85,

relacje o których mają jeszcze jedną cechę, przez którą wierzę w kryptydy, o których opowiadają - mianowicie o ich istnieniu świadczy kilka, lub nawet pojedyncze opisy, za to rzeczowe, wierygodne, dokładne, konsekwentne, podparte dowodami w postaci zniszczonej łodzi, jak np. jeszcze:
- Itzcuintlipotzoli,
Tak samo w przypadku kryptyd, na których istnienie mamy dowody w postaci wyraźnych zdjęć czy nagrań,
a także jeśli podobne do nich zwierzęta występowały na tych samych lub pobliskich terenach w przeszłości, jednak nie bardzo dalekiej.
Dlatego wymieniłbym jeszcze:
- Tygrys queenslandzki,
- Wilk workowaty,
- Yeti,
- Alma,
- Orang Pendek
i ogólnie wierzę w istnienie jakiegoś nieznanego gatunku hominida w Azji.
- mamuty w dzisiejszych czsach,
a także:
- wilk andyjski Hagenbecka,
- nieznane gatunki niedżwiedzi
.

Ale jakoś..od jakiegoś czasu ogarnia mnie coraz większy sceptycyzm...przestałem wierzyć w istnienie wielu kryptyd, w które do tej pory wierzyłem.
Jedną z takich może być np.
- Chupacabra,
..po związanej z nią całęj tej histerii i paranoi...wielu wskazówek tu temu, iż jednak nikt dobrze nie wie, jak ma ona wyglądac (że np. przejechany pies czy kojot to chupa :/) i tym, że nagle to wszystko ucichło..wszystko zaczyna mi się układać..i coraz mocniej wątpię w jej istnienie.
Nie wierzę ogólnie w wielkie kryptydy lądowe, jak choćby
- Emela Ntouka,
- Kasai Rex,
- Muhuru,
- Row,

....coraz bardziej mi się wydaje, że są jednak obecne tylko w legendach i opowieściach....choć podkłądem do tych legend mogą być rzeczywiście nieznane gatunki istniejące na prawdę......nie chce mi się wierzyć, by dinozaury mogły żyć do dziś, podczas gdy nie znaleziono żadnych ich szczątków młodszych niż 55 mln lat.
Nie istnieją wg mnie też:
- większość kryptyd z jezior,
- wszystkie hominidy poza Azją, ewentualnie Ameryką Północną
- i takie stworzenia jak:
- Goatman,
- Jaszczur ze Scape Ore Swamp,
- Człowiek Sowa,
- Mothman
.

Ogólnie mógłbym powiedzieć, że wg mnie prawdopodobnie nie mamy co już liczyć na odkrycie naprawdę dużych i wyróżniających się zwierząt na lądzie, jednak w oceanach czeka na nas jeszcze wiele nieznanych, niezwykłych gatunków.....

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


Ostatnio edytowany przez Schnappi, 19 Sty 2007, 15:33, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 09 Lut 2007, 20:10 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Mała aktualka.....
Prawie 2 lata temu napisałem, że wierze i nie wierze w istnienie następujących stworzeń:
-Champ
-Ogopogo
-Wielka Stopa
-Mokele Mbeme
-Chupi
-Kongamgato
Natomiast nie istnieją:
-Nessi
-Dobra Chu
-Mngawa
-Mapinguari

Czas z mojej strony na małą aktualizacje.

Wierze w istnienie następujących kryptyd:
-Wielka Stopa
-Champ, Ogopogo, Caddy - jedna z tych kryptyd wg. mnie, bardzo prawdopodobne, że istnieje
-Wilk tasmański
-Ropen
I na dzień dzisiejszy to tyle.....natomiast nie wierze lub wątpie w istnienie:
-Mokele-Mbeme i inne rzekome dinozaury z Afryki
-Orang-Pendek
-Thunderbird
-Alma
-Chupacabra
-SF serpent
-Mapinguari
-Kongamgato
-Megallania
-Megalodon
-Nessie

Co do innychbardziej znanych kryptyd(Yeti,Tygrys workowaty, Yowie) mam podzielone zdanie...

_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Kiedrzu, 09 Lut 2007, 20:11, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 09 Lut 2007, 21:19 
Redaktor
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sie 2006, 12:00
Posty: 882
Jeszcze się nie wypowiadałem....

Przedstawię tutaj tylko te kryptydy które mogą istnieć rzeczywiście...nie będę się zagłębiał w wymienianie tych kryptyd które nie istnieją. w niektórych przypadkach nie będę się bawił w określone kryptydy, gdyż nie jest łatwe określeni która dokładnie istnieje....

A więc kryptydy które rzeczywiście moga istnieć to:

-wilk andyjski, duży ssak, być może przedstwiciel nowego rodzaju Canini(wyst. gdzieś w niedostępnej kotlinie andyjskiej, prawdopodobnie unikalny przeżytek epoki lodowcowej)
-jakiś nieznany hominid afrykański lub azjatycki(nieznany/e gatunek małpy człekokształtnej, byc może orang pendek-nieznany gatunek gibona lub orangutana)
-marozi(podgatunek lwa, lub nowy bliko spokrewniony)
-gepard wełnisty(mutacja lub podgatunek geparda, a może nawet nowy gatunek)
-słoń wodny(przedstawiciel nowego rodzaju, przeżytek miocenu, tak jak np. okapi|)
-słoń karłowaty(bliski krewny słonia afrykańskiego i lesnego)
-koao(krewny takahe, nieznany polinezyjski chruściel)
-caddy-głębinowy gatunek(być może gad,ssak,ryba lub jakiś bezkręgowiec)
-jakiś nieznany duży kot występujący w dżungli amazońskiej lub na wyspach indonezji(być może przedstwiciele nowych rodzajów i gatunków..głównie wielkiści np. pantery mnglistej np. tygrysopodobne koty np. tygrys tapirowy z lasów tropikalnych)
-jakiś duży gatunek nietoperza(ahool?), być może krewny kalonga młotogłowca
-japoński wilk honshu z wyspy Hokkaido(nieoficjalnie wymarły gatunek wilk, oficjalnie podgatunek)
-jakieś nieznane gatunki łasz z list BCSCC(Madagaskar, Indonezja)
-być może jakiś gatunek niedźwiedzia, bliski krewny niedźwiedzia andyjskiego
-legautia, długonogi ptak
-tatzelwurm(nieznany płaz, być może wymarły)
-wilk tasmański
-nieznany gatunek dużej małpy szerokonosej w Am. południowej
-być może jakieś przeżytki podrodziny miachycyninae(tygrysów szablastozębnych)
-Kawekaweau
-jeleń Schoumburka
-Veo-pangolin z wyspy Rintja
-Kondlo z Zululandu(być może jakiś gatunek perliczki, lub inny kurak)

A oprócz tego jeszcze kilka mniej znanych kryptyd z listy BCSCC (ok.7-15), jak sobie przypomnę to napisze jakie.

Oraz wiele zwierząt nie będących sklasyfikowanych przez kryptozoologów. A więc wiele gatunków kręgowców nie tylko tych małych ale i większych np. wiele nieznanych gatunków jeleni,antylop, jaszczurek, dużych żab, leniwców,lisów,kotów,łaszowatych,torbaczy, dzikiego bydła,niewielkich krokodyli, małp,papug,ptaków drapieżnych,kaczkowatych, chruścieli, miliony bezkegowców,ryb,rekinów, itd.

_________________
dzika przyroda. exploracja i odkrycia zoologiczne. wild fauna & flora notes. from quatl pietrzak/quatlwork . 2008-2017.


Ostatnio edytowany przez quatl pietrzak, 09 Lut 2007, 23:22, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 09 Lut 2007, 22:06 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
No dobra, to ja krótko.

"Kto się waha - ten zgubiony! (albo ta)".
Więc nie będę się bawił w żadne "wierze" "nie wierze" bo to głupie. Albo jest się czegoś pewnym, albo nie i .

Istnieją na pewno wszelkie zwierzęta rzekomo wymarłe z ostatnich lat, typu wilki workowate, jelenie Schomburgka itd. One maja swoje zagrzane miejsce w systematyce, żyją i tak pozostanie. Jeśli człowiek myśli że ma prawo 100% stwierdzać "ostatni okaz umarł dnia XXX roku XXXX" to się grubo myli o czym się wkrótce (lub później) przekona.

Rdzenne kryptydy (czyli gatunki nieznane) odgórnie dzielą się na:
-te, o których spekulujemy "czy istnieją?"
-te, o których spekulujemy "czym/kim są?"

Do pierwszej grupy należą te, których istnienia świadectw nie ma żadnych oprócz relacji świadków (Mapinguari, ).
Do drugiej grupy należą te, których działalność jest faktem, lecz nie zostały one złapane (Chupacabra, Chessie). Jednak mimo iż są obecne wydarzenia ich autorstwa, moga się one okazać czynami ludzkimi.

"Więc nic nie jest pewne, dopuki nie okaże się pewne."
Chupas :P



PS.
"Caniche" napisał(a):
-gepard wełnisty(mutacja lub podgatunek geparda, a może nawet nowy gatunek)

Check it: Acinonyx jubatus guttatus

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 09 Lut 2007, 23:35 
Redaktor
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sie 2006, 12:00
Posty: 882
Ale to nie jest do końca sprawdzone czym był gepard wełnisty, ponieważ jego populacje wymarły...wiemy jedynie że zwierzę istniało ale nie wiemy czy byl rzeczywiście podgatunkiem..

_________________
dzika przyroda. exploracja i odkrycia zoologiczne. wild fauna & flora notes. from quatl pietrzak/quatlwork . 2008-2017.


 Profil 
 
 Temat postu: Są czy nie ma?
PostWysłany: 11 Lut 2007, 19:42 
Początkujący
Początkujący

Rejestracja: 09 Lut 2007, 21:51
Posty: 24
Generalnie zgadzam się z tym co napisał wyżej Caniche i z jego listą kryptyd które rzeczywiście mogą potencjalnie istnieć.

Kryptozoologia narodziła się w latach 50-tych i wtedy powstały jej sztandarowe kierunki poszukiwań: hominidy, wielkie drapieżniki, wielkie gady morskie, megafauna lądowa. Był to czas gdy wiedza o mechanizmach ewolucji i ekologii była znacznie mniejsza niż dziś. Poza tym od czasów świat się bardzo zmienił. Przede wszystkim znacznie zwiększyła się ludność ziemi, nastąpił wyrąb lasów tropikalnych, a w krajach postkolonialnych stoczono dziesiątki wojen i wojenek. Np. na obszarze Ameryki Południowej w potencjalnym obszarze występowania amerantropoidów stoczono dziesiątki guerilli, działają partyzantki maoistowskie, zbrojne armie gangów narkotykowych, prawicowi paramilitares, wojska rządowe itd. Oczywiście nie sprzyja to ani badaniom naukowym, ani przetrwaniu dużych gatunków zwierząt, w czasie takich działań strzela się do wszystkiego co się rusza i daje się zjeść, łowi się ryby za pomocą granatów i prądu itd. Ten sam los spotkał Afrykę Środkową i Zachodnia, Azję Środkową, Malaje i Indochiny. Gdyby były tam jakieś duże kryptydy, najprawdopodobniej jakiś okaz został by zastrzelony a czaszka lub skóra wypłynęła gdzieś na światło dzienne, bo ktoś próbowałby ją spieniężyć.

Kilka uwag o możliwości realnego istnienia poszczególnych grup kryptydów:
Dinozaury – niemożliwe. Najprawdopodobniej żadne zwierzęta większe od szczura nie przetrwały katastrofy z końca okresu kredowego.

Wielkie kryptydy morskie i jeziorowe – Mało prawdopodobne. Choć o oceanach wciąż wiemy bardzo mało, czego dowodem jest odkrycie w ostatnich czasach fauny „piekielnej”w oazach ryftowych.
Szczególnie wątpliwe jest istnienie dużych zwierząt w odizolowanych jeziorach. Te akweny są za małe żeby mogła w nich egzystować populacja większa niż kilka czy kilkanaście osobników dużych zwierząt, a tak małe populacje są szczególnie narażone na wyginięcie wskutek nawet niewielkich czynników negatywnych, splotu przypadków, degeneracji poprzez parzenie się osobników blisko spokrewnionych itd.

Hominidy – możliwe, lecz również dość mało prawdopodobne.

Mothmany, chupacabry itd. – należy to raczej do kategorii „badanie folkloru” i „psychologia społeczna” a nie do kategorii „kryptozoologia”.

Najbardziej realne:
1) kryptydy populacyjne - np. pumy i jaguary w USA na obszarach gdzie uważa się je oficjalnie za dawno wytępione.
2) istnienie gatunków uznawanych od niedawna za wymarłe (np. dzięcioł wielkodzioby)
3) Kryptidy wymarłe – czyli mogły żyć jeszcze kilka stuleci czy tysiącleci temu, w czasach historycznych, ale niestety nie dziś. Homo floresiensis , wielkie leniwce czy mastodonty w Ameryce prekolumbijskiej może żyły jeszcze w naszym tysiącleciu.


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 25 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group