Nick:   Hasło: Zapamiętaj :: Nie masz konta? Zarejestruj się
Logistyka kontraktowa | dogo canario

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, kredyty, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...

Quizy w KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Żaba purpurowa
Dodano: 2008-01-17 22:15:50
Żaba purpurowa


Te całkowicie fioletowe, ukrywające się w wykopanych norkach żaby zostały odkryte w rejonie wzgórz Zachodnich Ghatów w stanie Kerala w południowych Indiach. Po zbadaniu DNA naukowcy stwierdzili, że Nasikabatrachus sahyadrensis reprezentują nie tylko nieznany wcześniej gatunek, lecz całkowicie nową rodzinę żab.

Żaby purpurowe posiadają nadęte ciało, krótkie i grube kończyny oraz spiczasty pysk przypominający świński ryj (stąd angielska nazwa "purple pignose frog").

Żaby purpurowe są ostatnimi przedstawicielami żab pochodzących jeszcze z okresu panowania dinozaurów. Najbliższymi ich krewnymi są płazy z rodziny Sooglossidae, występujące jedynie na Seszelach na Oceanie Indyjskim. Obecnie te dwa spokrewnione gatunki oddziela 3 tys. kilometrów oceanu. Jednak miliony lat temu Seszele i Indie tworzyły część większego lądu, Gondwany, co może wyjaśniać genetyczne pokrewieństwo płazów.

Opracował: Ivellios

Copyright © 2004 - 2016 by KryptoZoo :: Powered by Marek Sęk