Nick:   Hasło: Zapamiętaj :: Nie masz konta? Zarejestruj się
imie dla psa | migomedia opinie | Wybierz sklep z butami jordan air w SKLEP.SiZeer.COM.Sprawdź ceny na SKLEP.SiZeer.com i skorzystaj.Kup markowe Jordany

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, kredyty, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...

Quizy w KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy wodne
Sisiutl
Dodano: 2005-03-11 18:45:41
sisiutl, wasgo
Artystyczne wyobrażenie wyglądu sisiutla


Jednym z mniej znanych na legendarnych zwierząt morskich jest sisiutl. Według Indian z plemion Kwakiutl, Kwakwaka’wakw i Nuu-chah-nulth, sisiutl zamieszkuje obszar Pacyfiku, blisko północno-zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Nazwa "sisiutl" w języku Indian Kwakiutl znaczy dosłownie "morski potwór".

Według opisów, jest to zwierzę o wydłużonym, wężowatym ciele. Posiada ogromne oczy i wielkie usta z wystającymi długimi kłami. W przedniej części ciała posiada parę płetw, na grzbiecie zaś posiada dużą płetwę grzbietową. Cechą charakterystyczną sisiutla jest również długi ogon. Palce w długich kończynach przednich sisiutla połączone są błoną. Osiąga ponad 2 metry długości. Zwierzę znane jest również pod nazwami: sisiyutl, haietluk, nikaseenithulooyee, pal rai yuk, say-noth-kai, dog se (po angielsku "wodny pies") oraz wasgo. W źródłach anglojęzycznych najczęściej występuje ostatnia z wymienionych nazw.

Jako że nie istnieją żadne dobrze udokumentowane relacje o obserwacjach sisiutla, przez zdecydowaną większość zoologów istnienie tego zwierzęcia jest poddawane w wątpliwość. Znane jest tylko przekazywane przez Indian podanie mówiące o mężczyźnie, który pewnej nocy wybrał się na ryby. Po udanym połowie został on otoczony przez parę wielorybów, które puściły go wolno, jednakże pod warunkiem, że ten przyprowadzi na miejsce swoją żonę i pozostawi ją "w nowym, podwodnym domu".

Sisiutl, podobnie jak dużo bardziej prawdopodobny Thunderbird, przez długi czas był totemem dla północnoamerykańskich Indian. On i jemu podobne zwierzęta często pojawiają się w indiańskich dziełach sztuki, legendach i pieśniach.

Opracował: Ivellios

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Gigantyczna kałamarnica
· Bessie
· Potwór z jeziora Bear Lake
· Kokkol
· Con Rit
· Otayzilla
· Potwór z White River
· Meduza Fleckera
· Caddy
· Manipogo
 
Copyright © 2004 - 2016 by KryptoZoo :: Powered by Marek Sęk