Kryptozoologia
 
Obecny czas: 29 Mar 2024, 08:41

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat postu: Odp: Tygrys bornejski.
PostWysłany: 29 Mar 2008, 21:48 
Początkujący
Początkujący

Rejestracja: 28 Cze 2006, 12:45
Posty: 47
Miejscowość: Lublin
Z Sumatry na Borneo jest ok. 550 km, ale tylko 300, jesli wliczyć wyspy Banka i Belitung, leżące w pobliżu tej pierwszej. A jeśli policzyć "most" z małych archipelagów Anambas i Natuna, to wodna odległość z płw. Malajskiego a Bornego nie przekraczałaby 200 km przy "skoku" z wyspy na wyspę. Ale na taką wędrówkę niekoniecznie pozwalają prądy morskie, przechodzące z Pacyfiku przez cieśninę Torresa i dalej na zachód Morzem Banda i Morzem Jawajskim i dalej na Morze Południowochińskie. Tygrys z Sumatry na Borneo nie dostałby się więc. Ale z Jawy w sprzyjających warunkach to i owszem. Załóżmy, że w jakiś sposób (np. na kawałku palmy) cyklon dopchał go do środka Morza Jawajskiego. Tam chwycił go prąd przepływający koło brzegów Borneo. I tak się znalazł na tej wyspie.
Druga sprawa to rozmiary górskich zwierząt. Są one większe od nizinnych nawet o połowę. To dlatego, że większy zwierz ma w stosunku do masy mniejsza powierzchnię ciała. Przez to w ostre górskie zimy nie wychładza się tak bardzo jak sztuki mniejsze. Na tej samej zasadzie zwierzęta polarne są większe od odpowiedników z cieplejszego klimatu.


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Tygrys bornejski.
PostWysłany: 29 Mar 2008, 22:43 
Specjalista
Specjalista
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Sty 2007, 16:23
Posty: 593
Miejscowość: Kraków
Tych zbiegów okoliczności musiałoby być sporo albo od razu zakładamy, że na kłodę trafiły dwa osobniki odmiennej płci. W innym wypadku nie byłoby mowy o jakiejkolwiek populacji

_________________
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego. Marek Aureliusz


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Tygrys bornejski.
PostWysłany: 30 Mar 2008, 16:16 
Początkujący
Początkujący

Rejestracja: 28 Cze 2006, 12:45
Posty: 47
Miejscowość: Lublin
Ale właśnie z tych zbiegów okoliczności składa się życie na Ziemi. I dostanie się zwierząt na wyspy. Nie wszędzie momentami poziom wody spadł na tyle, by można było przedostać się )prawie) suchą stopą.
Ale w tym wypadku jesat to możliwe! Morze Jawajskie jst płytkie.Cieśnina Karimata (tak się nazywa) pomiędzy Jawą a Borneo ma ok. 40 metrów głębokości. Nie pamiętam, o ile kiedyś poziom mórz był niższy, ale jest prawdopodobnym, że na tyle, by tygrys i praczłowiek z jednego brzegu widzieli drugi.


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 33 posty(ów) ] Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group