Kryptozoologia
 
Obecny czas: 29 Mar 2024, 04:55

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Prawdziwa historia gryfa.
PostWysłany: 30 Wrz 2011, 18:25 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2011, 20:20
Posty: 257
Miejscowość: Poznań
http://www.npn.org.pl/?p=2486

Wiem jak to wygląda, ale pomyślcie: Jest o wiele większa szansa na to, że niewielkie, szybkie i inteligentne raptory przetrwały na pustyni jeszcze przed wiekiem nauki, niż na to, że np. wielki zauropod przetrwał do dziś w afrykańskiej puszczy niezaóważony, przy częstych posukiwaniach (Co nie zmienia faktu, że w histori Mokele Mbembe coś jest). Gryf dinoazurem? To nie aż takie niemożliwe. Zresztą pasuje. Przód orła? Mamy. A tył lwa? Za "futro" mogły robić prymitywniejsze pióra- puch. Budowa tylnych nóg (bez stóp) Wcale tak się nie różni od bódowy nóg kotów. A dlaczego lew, a nie inny kot?
Większość opieżonych dinozaurów miała na ogonie "wachlaże" z piór, podobne do "pędzelków" lwów. Wiele też mogą wyjaśnić niedokładności przekazu. Te gryfy były spotykane głównie przez kupców i nomadów przemierzających Mongolię. Ci przekazywali wieści innym ludziom, mówiąc zapewnie o lwopodobnych ptakach drapieżnych polujących stadnie, ze skrzydłmi z orlimi pazurami na przednich kończynach. Ich rozmócy upraszczali, przeinaczali i "upraszczali" historię i tak dalej... I tak pewnie powstaje opowieść o pół lwie pół orle z wielkimi orlimi szponami na przednich łapach, wielkimi skrzydłami nad tymi łapami i lwimi nogami s tyłu. Nic dodać nic ująć Nie mówie że to pewniek, ale gryfy były w wielu kulturach zachodu i bliskiego wskodu, a często przynajmniej bardzo podobne zwierzęta. Coś w tym jest. Zapraszam do dyskusji.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Prawdziwa historia gryfa.
PostWysłany: 30 Wrz 2011, 19:49 
Nowa krew
Nowa krew
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sie 2009, 16:17
Posty: 8
Szczerze mówiąc bardzo w to wątpię.Do samego tekstu też mam parę zastrzeżeń.
Po pierwsze: według autora najstarsze przedstawienia gryfa pochodzą z Azji środkowej z ok. 2500r. p.n.e, tym czasem wikipedia twierdzi (czy mówi prawdę nie gwarantuje) że pierwsze wizerunki pojawiają się równocześnie w Mezopotamii i Egipcie już w 3000r. p.n.e, potem rozprzestrzeniając się w Europie. Mity greckie które czytałam jako miejsce życia gryfa wskazywały np.Hiperbornę, wikipedia również przeczy że
Cytuj:
wszystkie źródła sytuują ojczyznę gryfów w Azji
.
Poza tym odkrycie w Liaoning okazało się mistyfikacją (co nie znaczy że upierzone dinozaury nie istniały).Wydaje mi się że zagładę przeżyły zwierzęta poniżej 10 a nie 50 kg, choć tu nie jestem pewna.
Argument z długością życia i nauką wydaję mi się słaby, nie mówiąc o tym który ma tłumaczyć złoto w gniazdach gryfów.
To tak na szybko, bo nie chce mi się teraz sprawdzać całego tekstu.
W dinozaury żyjące razem z ludźmi, a tym bardziej gryfy nie wierzę,co nie czyni jednych ani drugich mniej ciekawymi.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Prawdziwa historia gryfa.
PostWysłany: 30 Wrz 2011, 19:52 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany

Rejestracja: 19 Lip 2010, 17:15
Posty: 74
Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski
Już od kilku lat popularna jest teoria, że początek opowieści o gryfie wziął się od znalezienia szkieletów protoceratopsa nie dużego rogatego dinozaura. Za skrzydła brano boczne krawędzie dużej kryzy, zasłaniającej kark.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Prawdziwa historia gryfa.
PostWysłany: 30 Wrz 2011, 20:00 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2011, 20:20
Posty: 257
Miejscowość: Poznań
Teoretycznie mogłyby to być ptaki które cofneły się w ewolucji. Albo krewniacy strusi. Albo nie wiem co. Ale coś to było.

Zresztą to mógł być mimo wszystko raptor, ale szanse są małe. Ale zawsze jakieś są.


Ostatnio edytowany przez dinokuba, 30 Wrz 2011, 20:32, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Re: Prawdziwa historia gryfa.
PostWysłany: 30 Wrz 2011, 20:28 
Nowa krew
Nowa krew
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sie 2009, 16:17
Posty: 8
Racja Tomistokles, zapomniałam o tym wspomnieć.
W mitach i legendach gryfy to stworzenia czworonożne, więc dziwne że ich prototypami miały być dwunożne dinozaury.
Przed chwilą dokładniej przejrzałam artykuł z odkryciem w Liaoning i zaciekawił mnie jeden fragment.Otóż skamielina(na początku okrzyknięta brakującym ogniwem pomiędzy ptakami a gadami) została złożona z szkieletów różnych stworzeń. Górna połowa z szczątek janornisa, stopy i nogi z niezidentyfikowanego stworzenia, natomiast co ciekawe, ogon należał do opierzonego mikroraptora.Więc nieco racji autor miał. :D
Przypomniało mi się że stadność dromeozaurów jest teraz podważana.
Dinokubo niby jak można cofnąć się w ewolucji(bez urazy oczywiście)?


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Prawdziwa historia gryfa.
PostWysłany: 30 Wrz 2011, 20:34 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2011, 20:20
Posty: 257
Miejscowość: Poznań
Ewolucja wsteczna czy jakoś tak. Zwierzęta wykształcają cechy, które dawno znikneły u ich przodków.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Prawdziwa historia gryfa.
PostWysłany: 30 Wrz 2011, 21:01 
Nowa krew
Nowa krew
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Sie 2009, 16:17
Posty: 8
Nie ma czegoś takiego jak ewolucja wsteczna, jak do tej pory dowodów brak.
A i protoceratopsy nie miały rogów.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Prawdziwa historia gryfa.
PostWysłany: 30 Wrz 2011, 21:08 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2011, 20:20
Posty: 257
Miejscowość: Poznań
Ale był dinozaurem rogatym- ceratopsem. A mi z ewolucją wsteczną chodziło o to, że np. niektóre ptaki wykształciły ponownie pazury na przednich kończynach. To często przez aktywacje uśpionego genu, np. słynny delfin z tylnymi płetwami.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Prawdziwa historia gryfa.
PostWysłany: 30 Wrz 2011, 21:53 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 18 Lip 2008, 08:14
Posty: 252
to się nazywa atawizm, występujący także u ludzi (np: noworodek z ogonem). Ale tu się łącze w bólu z Amazonką..nie ma czegoś takiego jak ewolucja wstecz. Nawet jesłi cechy praprzodków nagle okazałyby się przydatne w nowym środowisku, to wykształcające je "ponownie" populacje i tak ewoluuje w przód, gdyż stara się w ten sposób wyprzedzić innych w tym "cholernym wyścigu zbrojeń".
A tak nawiasem mówiąc nie wkurza Was już to określenie (także użyte w art. podanym przez Dina) "prawdziwa maszyna do zabijania"?. Bo mnie już skręca jak ktoś tak określa po prostu drapieżnika. Czyli jak? .... prawdziwą maszyną do zabijania jest także, krokodyl, żarłacz, tygrys, orzeł..nawet jaskółka jeśli patrzeć z punktu widzenia muchy:)


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Prawdziwa historia gryfa.
PostWysłany: 01 Paź 2011, 17:41 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Kwi 2011, 20:20
Posty: 257
Miejscowość: Poznań
Określenie "prawdziwa maszyna do zabijania- Gigantozaur?- spoko, Megalodon?- jasne, drapieżnik x?- oczywiście, Dunkleosteus- niech będzie. To były maszyny do zabijania, super drapieżniki i królowie swojego okresu. To dla nich powinno być zarezerwowane to określenie, bo nazywanie tak każdego drapieżnika to przesada.

Wracając: Teoria z protoceraropsem ma sens, ale one żyły tylko w mongolii, Chinach i okolicy, zresztą, jak zostało powiedziane już kilka postów temu, one miały żyć w dużej części świata antycznego, a nie tylko w azji. Co nie zmienia faktu, że tak mogło być. Jeżeli ktoś ma swoje teorie, to śmiało, po to założyłem ten temat- dla tego nazywa się "prawdziwa historia gryfa.


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group