Kryptozoologia
 
Obecny czas: 05 Maj 2024, 09:16

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 19 Gru 2006, 15:49 
Redaktor
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sie 2006, 12:00
Posty: 882
Do niedawna uważano że zmienność w gatunku Homo sapiens, jest oczywista. Sądzono że rasy istniejące w ramach tego gatunku prezentują odmienne pule genowe. Że np. nigeryjczyk różni się znacznie od francuza.
Wynikiem podziału człowieka na rasy był tzw. rasizm istniejący do dzisiaj. Idealogia rasistowsa dała początek m.in nazizmowi i wszelkim ruchom filozoficznym XX wieku które zakładały wyższość jednych ras nad drugimi. Zjawisko podziału na rasy istnieje do dzisiaj...każdemu sie zdaje że poszczególni ludzie którzy żyją na różnych kontynentach prezentują oddzielną grupę ludzi, różniących sie pod względem morfologicznym jak i genetycznym.
Ostatnie badania antropologów negują wszystką dotychczasową wiedzę o człowieku.
Dowiedzielismy sie że Homo florensensis był karłowatym człowiekiem, potomkiem gatunku Homo erectus. A zatem tak jak inne zwierzęta podlegał wpływowi środowiska tw. miniaturyzacji (na mniejszych powierzchniach, gdzie wąski dostęp do środowiska powoduje zmniejszenie rozmiarów)
Image
A dzis wiemy że wszystkie rasy nie tylko są jednym gatunkiem ale i zmienność poszczególnych ras jest tak nikła że praktycznie genetycznie jej brak. Co jeszcze dziwniejsze zmienność wśródpopulacyjna człowieka(wewnącz jednej populacji) jest większa niż zmienność miedzyrasowa.
Dalej, zachodzenie mutacji wśród jednej populacji przeczy prawu Hardy'ego i Weinberga, którzy twierdzili że istnieje stały współczynnik genów w populacji, jednak to wiemy już kilka lat.
Dlaczego, ponieważ niemożliwe jest to w czasie. Poszczególe populacje mieszają się między sobą.
Gdy ujawni się dany allel warunkujący negatywną śmiertelną cechę (np. choroba mukowiscydoza, anemia sierpowata), wtedy rozkład alleli ulegnie diametralnej zmianie. Takich przykadów jest jeszcze więcej...ale nie to chcę powiedzieć.
Wróćmy do człowieka i jego ras. Można powiedzieć że Polak może być mniej spokrewniony z innym Polakiem niż z np. Keczuańczykiem czy maorysem.
Jeszcze do niedawna (jest to w mojej książce do biologii z 2005 roku.) sądzono że mitochondrialna Ewa przyczyniła sie do powstania wszystkich ludzi. a wiemy to dlatego że DNA mitochondriale używane jest w sytuacjach gdy porównujemy bliskie genetyczne organizmy głównie gatunki. DNA mitochondrialne dziedziczy się tylko w lini żeńskiej, tzn. że tylko kobiety przekazują te DNA potomstwu.
teoria która do niedawna, nawet w tym roku mówiła że ludzie wędrowali z Afryki gdzie mieścił sie jegomiejsce ewolucyjnego powstania. Dzis wiemy np. Ze Homo sapiens nie pochodzi od Homo neardentalensis ale od Homo erectus- zwany pitekantrop lub człowiek wyprostowany.(tak naprawę możliwe było mieszanie się Homo sapiens i Homo neardentalensis ze sobą, co pozwala mysleć żę te dwa gatunki są blisko spokrewnione-jest teoria że być może nendertalczyk został wchłonięty przez człowieka Homo sapiens, albo że wymarł tak jak fauna pleistocenu ok.11 tyś lat temu. Źródła donoszą że nandertalczyk dotrwał do 28 tyś. lat. temu.
Image
Image
Faktem jest że człowiek pochodzi z Afryki, ale zupełnie błędne jest przyjęcie że zosprzestrzenił sie na cały świat bez zmieszania genów. Dochodziło do nich wielokrotnie tak że odróżnienie genomu róznych ras jest niemożliwe. Gyby podano ci próbke DNA Niemca i Pigmeja- byłyby nie do odróżnienia. Zatem pojęcie rasy w stosunku do człowieka nie istnieje. Istnieje tylko w naszych wyobrażeniach, ale nie jest ono prawdziwe.
Wracając do mitochondrialnej Ewy, to wydaje mi sie że istniała, ale jej dzieci nie izolowały się miedzy soba jak sądzono. Ze jedne ludy przeszły do Azji, później z Azji do Ameryki i z Azji Do Australii (wraz z psami dingo), a następnie z bliskiego wschodu do Europy. Ale że poszczególne ludy mieszały się ze sobą (zjawisko istnieje do dzisiaj np. metysi, mulaci..itd.)
Zauważcie niektórzy afrykańczycy mają jaśniejszą skórę od inych, inny układ oczu, nosa, warg itd. Niektóre są zbliżone wyglądem do europejczyków.
Image
Tak naprawę to czarni ludzie sa wynikiem wpływu środowiska na nich, a nie zjawiskiem genetycznym. Ciemna skóra - jest wynikiem dużej ilości melaniny która chroni przed nadmiernym promieniowanie UV. Szerokie nozdża, kręcone włosy są wynikiem działania środowiska, ale nie powodują one mutacji genów, ani żadnych zmian w genotypie. Jest to tzw. zmienność modyfikacyjna i fluktuacyjna oraz plastyczność genotypu.
Gdyby miał tu wymieniać wszystko co zauważyłem zeszło vby mi to jeszcze trochę czsu, chciałem tylko przedstawić podstawowe fakty, zrozumiałe dla każdego.

Temat podchwycony z najnowszego numeru Focusa 01/2007.
Caniche©

_________________
dzika przyroda. exploracja i odkrycia zoologiczne. wild fauna & flora notes. from quatl pietrzak/quatlwork . 2008-2017.


Ostatnio edytowany przez quatl pietrzak, 19 Gru 2006, 16:07, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 19 Gru 2006, 16:02 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Hmmm... http://pl.wikipedia.org/wiki/Zermatyzm :)

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 19 Gru 2006, 16:08 
Redaktor
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sie 2006, 12:00
Posty: 882
To nie pseudonauka, ale nauka stworzyła to pojęcie, nie jeskiś artysta, wiesz Chupas.

_________________
dzika przyroda. exploracja i odkrycia zoologiczne. wild fauna & flora notes. from quatl pietrzak/quatlwork . 2008-2017.


 Profil 
 
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 19 Gru 2006, 17:25 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Cze 2006, 18:20
Posty: 285
Miejscowość: Iowa
tzn temat ma być odpowiedzią na "o posranych tradycjach japońców" ? ;p

_________________
lt;bd> właśnie zadałem sobie zajebiście ciekawe pytanie..
po co sterylizowana jest igła przy wykonaniu kary śmierci przez zastrzyk?


 Profil 
 
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 19 Gru 2006, 18:03 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Caniche, nie ja to pisałem.

RadsOn, całkiem możliwe ;P

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 19 Gru 2006, 20:57 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
Długoletnie badania...dr....no kurde, zawsze zapomnę, jak się ten gość nazywa...pozwoliły udowodnić, iż wszyscy współcześnie żyjący ludzie są potomkami genetycznego ,,Adama".
Okres jego życia przypadał na czas, gdy gatunek ludzki mialł się ku zagładzie - istniała (chyba) tylko jedna maleńka populacja w Afryce. Tak więc wszyscy ludzie na świecie są ze nim spokrewnieni, a to oznacza, iż cała populacja ludzka jest jest znacznie bliżej spokrewniona, niż możnaby się spodziewać.
Wszyscy współcześni ludzie pochodzą od maleńkiej, ocałajej populacji.
Odkryto, iz wszyscy posiadamy tę samą mutację (zmianę, nie znam się na tym) w chromosomie Y (nie wiem, czy dobrze zapamiętałem, ale to chyba Y), tak więc pochodzimy wszyscy od jednego człowieka.

Caniche, Ty się lepeij na tym znasz, popraw mnie jakby co (bo na pewno pełno byków porobiłem)!!!!!! :mrgreen:

[size=9px][ Dodano: 2006-12-19, 22:14 ][/size]
A, przypomniało mi się, ten genetyk nazywa sie Spencer Wells.

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 20 Gru 2006, 13:47 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Bleh... Taka teoria jest niemal nierealna... Zaludnienie świata przez jedną małą populację? Śmieszne...

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 20 Gru 2006, 14:50 
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2006, 10:52
Posty: 1748
Miejscowość: Koserz
Czy ktoś mi może zdefiniować dokładnie pojęcie rasy w zwierzęciorządni (no, niech Wam będzie. Zoologii.)? Zanim się do czegoś zabierzemy może najpierw wiedzmy do czego, i nie udawajmy że wszyscy jesteśmy znawcami. No, przynajmniej ja nie jestem :P.

_________________
Image
Image
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
                                                                    Albert Einstein


 Profil 
 
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 20 Gru 2006, 15:55 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
Chupas, takie są wyniki badań.....ale ja się na tym nie znam, poczekajmy co powie Caniche, on się na tym zna dużo lepiej ode mnie i od Ciebie (to, że coś wydaje Ci się dziwne, nierealne, niezrozumiałe - nie znaczy, że trza to zaraz wyśmiewać - nikt na świecie nie pozjadał wszystkich rozumów, więc i Ty tez nie.... :wink: ).
Jeśli on powie, że to prawda, to mam nadzieję, że chociaż jemu uwierzysz.....choćby nie wiadomo jak bardzo nieprawdopodobnie to brzmiało, jest to naukowo udowodniony fakt.

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 20 Gru 2006, 16:57 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
6,5 miliarda ludzi pochodzi od grupki (50-100) dzikusów? ROTFL! Dajcie nocnik!!! Nikomu nie uwierzę jeśli coś takiego powie, choćby nie wiadomo jak się na tym znał!
A takie "naukowo udowodnione fakty" to sobie możesz w kieszeń wsadzić :) Nigdy nie uwierzę w coś tak bzdurnego...

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 20 Gru 2006, 18:07 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
Chupas, z tą ,,malutką populacją", to nie bierz tego za dosłownie....z resztą poczekajmy, co powie Caniche.

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 20 Gru 2006, 20:47 
Redaktor
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sie 2006, 12:00
Posty: 882
Ja tak znowu wszystkiego nie wiem.... :grin:
Informacje co do tego że mała populacja spowodowała powstanie współczesnych ludzi- nie ma nieskazitelnych dowodów na to, aczkolwiek teoria dość prawdopodobna. W przyszłosci napewno się o tym dowiemy.
Schnappi, co do tego chromosomu Y, to faktem musi być ta mutacja, ale tylko u płci męskiej-bo dzieki temu chromosomowi np. ty, Chupas, nikifoor, Ivellios, kiedrzu, ja, twój kolega z klasy jesteśmy chłopakami a nie dziweczynkami.
Tak więc ta mutacja nie występuje u wszystkich, ale u osobników płci męskiej.

_________________
dzika przyroda. exploracja i odkrycia zoologiczne. wild fauna & flora notes. from quatl pietrzak/quatlwork . 2008-2017.


 Profil 
 
 Temat postu: Czy istnieją rasy człowieka
PostWysłany: 30 Gru 2006, 10:35 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 31 Maj 2006, 19:38
Posty: 269
Miejscowość: Opole
Ta malutka populacja to było około 2000 osobników - wąskie gardło. I gatunki były ratowane - i rozmnażane do naprawdę dużych ilości - z dużo mniejszych populacji niż 2000 - vide chomik syryjski jako pierwszy - ale jeden z wielu - przykład. Podaje się różne ilości jako minimum aby gatunek przetrwał, ja osobiście najczęściej spotykałem się z 30 - 50 osobnikami.


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 13 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group